Џамбо-Висма

холандска велосипедска екипа

Лото НЛ-Џамбо — професионална велосипедска друмска екипа, наследник на поранешниот Рабобанк. Екипата се состои од три дела: екипа во Светската турнеја, континентална (развојна екипа која настапува во Европската турнеја) и екипа во велокрос.

Тим Лото НЛ-Џамбо
Team LottoNL-Jumbo logo.png
Инфомации за тимот
ЛоциранХоландија
Основан1984 (1984)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиКолнаго (1984–2008)
Џајант (2009–2013)
Бјанки (2014–)
Клучни кадри
Извршен директорРихард Плуге
Историја на тимското име
 • 1984–1986
 • 1987–1989
 • 1990–1992
 • 1993–1994
 • 1995
 • 1996–2012
 • 2013
 • 2013–2014
 • 2015-
 • Квантум-Декосол
 • Суперконфекс-Јоко
 • Баклер-Колнаго
 • Вордперфект
 • Новел
 • Рабобанк
 • Бланко
 • Белкин
 • Тим Лото НЛ-Џамбо
Дрес на Џамбо-Висма

Дрес

Велосипедската екипа била основана во 1984 година под името Квантум, основана околу Јан Рас, со велосипедисти главно од велосипедската екипа ТИ-Рали.[1] Со Рас како спортски директор од 1985 година натаму, главниот спонзор бил наследен од Суперконфекс, Баклер, Вордперфект и Новел, соодветно, пред Рас да потпише договор со холандската банка Рабобанк во 1996 година. Од 1984 година, екипата настапува на секое издание на Тур де Франс[2] и од воведувањето на турнеите во 1998 година, екипата отсекогаш била во највисокото ниво.[3] Истрага од холандскиот весник de Volkskrant во 2012 година заклучила дека допингот бил во најмала мера толериран, од почетоците на екипата во 1996 година, па до 2007 година.[4] Рабобанк објавил во октомври 2012 година дека ќе стави крај на спонзорството во професионалниот велосипедизам, додека екипата објавила дека сака да продолжи како „без етикета“ под нова фондација која ќе биде основана.[5] На 13 декември 2012 година било објавено дека екипата ќе учествува во 2013 година под името Бланко, со намера да најде спонзор за 2014 година или да стави крај на екипата.[6] Подоцна, бил склучен договор со електронската компанија Белкин, која го презела спонзорството од Тур де Франс 2013 до крајот на 2015 година.[7]

Состав на екипатаУреди

2016Уреди

Велосипедист Датум на раѓање
  Енрико Батаљин (ИТА) (1989-11-17)17 ноември 1989 (воз. 26)
  Кун Бауман (ХОЛ) (1988-04-04)4 април 1988 (воз. 27)
  Џорџ Бенет (АВС) (1990-04-07)7 април 1990 (воз. 25)
  Роберт Вагнер (ГЕР) (1983-04-17)17 април 1983 (воз. 32)
  Том ван Асбрук (ХОЛ) (1990-04-19)19 април 1990 (воз. 25)
  Денис ван Винден (ХОЛ) (1987-12-02)2 декември 1987 (воз. 28)
  Јос ван Емден (ХОЛ) (1987-06-27)27 јуни 1987 (воз. 28)
  Сеп Ванмарке (БЕЛ) (1988-07-28)28 јули 1988 (воз. 27)
  Алексеј Вермелен (САД) (1994-12-16)16 декември 1994 (воз. 21)
  Мартен Винантс (БЕЛ) (1982-05-13)13 мај 1982 (воз. 33)
  Роберт Гесинк (ХОЛ) (1986-05-31)31 мај 1986 (воз. 29)
  Марк Гос (ХОЛ) (1990-11-30)30 ноември 1990 (воз. 25)
  Дилан Груневеген (ХОЛ) (1993-06-21)21 јуни 1993 (воз. 22)
  Виктор Кампенертс (БЕЛ) (1991-10-28)28 октомври 1991 (воз. 24)
  Тван Кастелејнс (ХОЛ) (1989-01-23)23 јануари 1989 (воз. 26)
Велосипедист Датум на раѓање
  Мартејн Кејзер (ХОЛ) (1988-03-25)25 март 1988 (воз. 27)
  Вилко Келдерман (ХОЛ) (1991-03-25)25 март 1991 (воз. 24)
  Стевен Краусвајк (ХОЛ) (1987-06-07)7 јуни 1987 (воз. 28)
  Стевен Ламертинк (ХОЛ) (1993-12-04)4 декември 1993 (воз. 22)
  Том Лезер (ХОЛ) (1985-12-26)26 декември 1985 (воз. 30)
  Берт-Јан Линдеман (ХОЛ) (1989-06-16)16 јуни 1989 (воз. 26)
  Паул Мартенс (ГЕР) (1983-10-26)26 октомври 1983 (воз. 32)
  Примож Роглич (СЛО) (1989-10-29)29 октомври 1989 (воз. 26)
  Тимо Росен (ХОЛ) (1993-01-11)11 јануари 1993 (воз. 22)
  Брам Танкинк (ХОЛ) (1978-12-03)3 декември 1978 (воз. 37)
  Мике Тенисен (ХОЛ) (1992-08-25)25 август 1992 (воз. 23)
  Мартен Тјалинги (ХОЛ) (1977-11-05)5 ноември 1977 (воз. 38)
  Морено Хофланд (ХОЛ) (1991-08-31)31 август 1991 (воз. 24)

2017Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Јурген ван ден Брук 1 февруари 1983Катјуша (2016)
  Амунд Грендал Јансен 11 февруари 1994Joker Fuel of Norway (2016)
  Енрико Батаљин 17 ноември 1989Бардијани ЦСФ (2015)
  Кун Бауман 2 декември 1993
  Џорџ Бенет  7 април 1990Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Ларс Бом 30 декември 1985Астана (2016)
  Роберт Вагнер  17 април 1983Трек-Сегафредо (2012)
  Алексеј Вермелен 16 декември 1994BMC Development (2015)
  Мартен Винантс 13 мај 1982Квик-Степ Алфа Винил Тим (2010)
  Роберт Гесинк 31 мај 1986Rabobank Development (2006)
  Дилан Груневеген 21 јуни 1993Ромпот-Шарл (2015)
  Виктор Кампенертс 28 октомври 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2015)
  Тван Кастелејнс 23 јануари 1989Alecto (2015)
  Мартејн Кејзер 25 март 1988
  Стеф Клемент 24 септември 1982ИАМ (2016)
  Стевен Краусвајк 7 јуни 1987Rabobank Development (2009)
  Стевен Ламертинк 4 декември 1993SEG Racing Academy (2015)
  Том Лезер 26 декември 1985Rabobank Development (2007)
  Берт-Јан Линдеман 16 јуни 1989Rabobank Development (2014)
  Хуан Хосе Лобато 30 декември 1988Мовистар (2016)
  Паул Мартенс 26 октомври 1983Тим ДСМ (2007)
  Дан Оливир 24 ноември 1992De Jonge Renner (2016)
  Примож Роглич 29 октомври 1989Adria Mobil (2015)
  Тимо Розен 11 јануари 1993Rabobank Development (2014)
  Брам Танкинк 3 декември 1978Квик-Степ Алфа Винил Тим (2007)
  Антван Толхук 29 април 1994Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
  Јос ван Емден 18 февруари 1985
  Гејс ван Хуке 12 ноември 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
  Флорис де Тир 20 јануари 1992Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
  Adriaan Janssen  (1 авг–31 дек, стажант)12 декември 1995
Извор: UCI

2018Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Амунд Грендал Јансен 11 февруари 1994Joker Fuel of Norway (2016)
  Енрико Батаљин 17 ноември 1989Бардијани ЦСФ (2015)
  Кун Бауман 2 декември 1993
  Џорџ Бенет  7 април 1990Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Ларс Бом 30 декември 1985Астана (2016)
  Роберт Вагнер  17 април 1983Трек-Сегафредо (2012)
  Мартен Винантс 13 мај 1982Квик-Степ Алфа Винил Тим (2010)
  Роберт Гесинк 31 мај 1986Rabobank Development (2006)
  Дилан Груневеген 21 јуни 1993Ромпот-Шарл (2015)
  Паскал Енкхорн 8 февруари 1997BMC Development (2017)
  Стеф Клемент 24 септември 1982ИАМ (2016)
  Стевен Краусвајк 7 јуни 1987Rabobank Development (2009)
  Сеп Кус 13 септември 1994
  Том Лезер 26 декември 1985Rabobank Development (2007)
  Берт-Јан Линдеман 16 јуни 1989Rabobank Development (2014)
  Паул Мартенс 26 октомври 1983Тим ДСМ (2007)
  Дан Оливир 24 ноември 1992De Jonge Renner (2016)
  Нилсон Паулес 3 септември 1996Хагенс Берман-Аксеон (2017)
  Примож Роглич 29 октомври 1989Adria Mobil (2015)
  Тимо Розен 11 јануари 1993Rabobank Development (2014)
  Брам Танкинк 3 декември 1978Квик-Степ Алфа Винил Тим (2007)
  Антван Толхук 29 април 1994Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
  Јос ван Емден 18 февруари 1985
  Дани ван Попел 26 јули 1993Тим Скај (2017)
  Гејс ван Хуке 12 ноември 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
  Флорис де Тир 20 јануари 1992Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
Извор: UCI

2019Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Тако ван дер Хорн 4 декември 1993Ромпот-Недерландсе Лотереј (2018)
  Амунд Грендал Јансен 11 февруари 1994Joker Fuel of Norway (2016)
  Кун Бауман 2 декември 1993
  Џорџ Бенет  7 април 1990Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Мартен Винантс 13 мај 1982Квик-Степ Алфа Винил Тим (2010)
  Јонас Вингегор 10 декември 1996ColoQuick Cycling (2018)
  Роберт Гесинк 31 мај 1986Rabobank Development (2006)
  Дилан Груневеген 21 јуни 1993Ромпот-Шарл (2015)
  Паскал Енкхорн 8 февруари 1997BMC Development (2017)
  Стевен Краусвајк 7 јуни 1987Rabobank Development (2009)
  Сеп Кус 13 септември 1994
  Том Лезер 26 декември 1985Rabobank Development (2007)
  Берт-Јан Линдеман 16 јуни 1989Rabobank Development (2014)
  Паул Мартенс 26 октомври 1983Тим ДСМ (2007)
  Тони Мартин  23 април 1985Катјуша-Алпесин (2018)
  Дан Оливир 24 ноември 1992De Jonge Renner (2016)
  Нилсон Паулес 3 септември 1996Хагенс Берман-Аксеон (2017)
  Примож Роглич 29 октомври 1989Adria Mobil (2015)
  Тимо Розен 11 јануари 1993Rabobank Development (2014)
  Мике Тенисен 25 август 1992Санвеб (2018)
  Антван Толхук 29 април 1994Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
  Ленард Хофстеде 29 декември 1994Санвеб (2018)
  Јос ван Емден 18 февруари 1985
  Ваут ван Ерт  (1 мар–31 дек)15 септември 1994
  Дани ван Попел 26 јули 1993Тим Скај (2017)
  Лауренс де Плус 4 септември 1995Квик-Степ Флорс (2018)
  Флорис де Тир 20 јануари 1992Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
Извор: UCI

2020Уреди

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Тако ван дер Хорн 4 декември 1993Ромпот-Недерландсе Лотереј (2018)
  Амунд Грендал Јансен 11 февруари 1994Joker Fuel of Norway (2016)
  Кун Бауман 2 декември 1993
  Џорџ Бенет  7 април 1990Cannondale Pro Cycling Team (2014)
  Мартен Винантс 13 мај 1982Квик-Степ Алфа Винил Тим (2010)
  Јонас Вингегор 10 декември 1996ColoQuick Cycling (2018)
  Роберт Гесинк 31 мај 1986Rabobank Development (2006)
  Дилан Груневеген 21 јуни 1993Ромпот-Шарл (2015)
  Том Димулен 11 ноември 1990Санвеб (2019)
  Паскал Енкхорн 8 февруари 1997BMC Development (2017)
  Стевен Краусвајк 7 јуни 1987Rabobank Development (2009)
  Сеп Кус 13 септември 1994
  Том Лезер 26 декември 1985Rabobank Development (2007)
  Берт-Јан Линдеман 16 јуни 1989Rabobank Development (2014)
  Паул Мартенс 26 октомври 1983Тим ДСМ (2007)
  Тони Мартин  23 април 1985Катјуша-Алпесин (2018)
  Кристоф Пфингстен 20 ноември 1987Бора-Хансгрое (2019)
  Примож Роглич 29 октомври 1989Adria Mobil (2015)
  Тимо Розен 11 јануари 1993Rabobank Development (2014)
  Мике Тенисен 25 август 1992Санвеб (2018)
  Антван Толхук 29 април 1994Ромпорт-Оранје Пелотон (2016)
  Тобијас Фос 25 мај 1997Уно-Х Про Сајклинг Тим (2019)
  Крис Харпер 23 ноември 1994Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2019)
  Ленард Хофстеде 29 декември 1994Санвеб (2018)
  Јос ван Емден 18 февруари 1985
  Ваут ван Ерт 15 септември 1994
  Лауренс де Плус 4 септември 1995Квик-Степ Флорс (2018)
Извор: UCI

НаводиУреди

 1. „Kwantum – decosol – yoko“ (холандски). Cyclebase. Посетено на 20 март 2008.
 2. „71ème Tour de France 1984“ (француски). Memoire du cyclisme. 2008. Посетено на 20 март 2008.
 3. „Accès équipes Rabobank“ (француски). Memoire du cyclisme. Посетено на 29 септември 2009.
 4. Misérus, Mark (5 May 2012). „Doping werd getolereerd in Raboploeg“. de Volkskrant. Посетено на 5 мај 2012.
 5. „Cycling team's reaction to new start“. Rabosport.com. Посетено на 29 октомври 2012.
 6. „Raboteam continues as Blanco Pro Cycling“. volkskrant.nl. Посетено на 19 откомври 2012. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „Belkin signs sponsorship deal with Blanco“. Cycling News. Future Publishing. Посетено на 1 јуни 2013.

Надворешни врскиУреди