Оскар Гато

италијански велосипедист

Оскар Гато (италијански: Oscar Gatto; р. 1 јануари 1985 во Монтебелуна) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.[1] Често е нарекуван „Оскар Мачката“, поради неговото презиме, кое преведено од италијански е „мачка“.

Оскар Гато
Лични податоци
Цело имеОскар Гато
Роден1 јануари 1985(1985-01-01)(39 г.)
Монтебелуна,  Италија
Висина1,74 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2005–2006
2006
2007–2008
2009–2013
2014
2015
2016
2017-2018
2019-
ГС Залф Дезире Фиор
Тим ЛРП (стажант)
Геролштајнер
ИСД
Канондејл
Андрони Џокатоли
Тинкоф
Астана
Бора-Хансгрое
Значајни победи
Голема трка
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2011)

Еднодневни трки и класици

Дварс дор Вландерен (2013)
Последна промена
6 јануари 2019

Кариера уреди

Гато го напуштил Вини Фантини-Селе Италија на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Канондејл за сезоната 2014.[2] Во 2015 година возел за професионалната континентална Андрони Џокатоли.[3] Во октомври 2015 година било објавено дека Гато ќе се приклучи на Тинкоф за сезоната 2016, а спортскиот директор на екипата Стевен де Јонг ја опишал неговата улога како поддршка за Петер Саган на класиците.[4] Бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2016.[5]

Достигнувања уреди

2005
1. Џиро дел Канавезе
1. Етапа 6 Џиро дела Вале д’Аоста
2006
1. Копа Чита ди Асти
1. Етапа 6 Џиро деле Реџони
2007
2. Краен пласман Париз-Корез
2009
2. Краен пласман Џиро ди Сардења
1. Етапа 3
1. Етапа 1b Сетимана Сиклистика Интернационале Копи-Бартали (ТТТ)
2010
1. ГП Нобили Рубинетери Копа Чита ди Стреса
1. Етапа 1 Трка Бриксија (ТТТ)
3. ГП Крањ
2011
1. Етапа 2 Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Етапа 8 Џиро д’Италија
1. Трофео Матеоти
1. Џиро дела Ромања
3. Копа Уго Агостони
2012
1. Џиро дел Венето
1. Етапа 3 Џиро ди Паданија
3. Страде Бјанке
2013
1. Дварс дор Вландерен
3. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
8. Трофео Лаигвелја
2014
Трка околу Австрија
1. Етапа 2
1. Етапа 4
8. Дварс дор Вландерен
2015
Велосипедска трка Сибиу
1. Етапа 1
1. Етапа 4
6. Страде Бјанке
6. Гран Премио Нобили Рубинетери
8. Гран Премио Бруно Бегели
9. Класика де Алмерија
2016
1. Етапа 3 Вуелта а Андалусија
3. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
7. Дварс дор Вландерен
7. Национално друмско првенство]]
2017
1. Пролог Трка околу Австрија
5. Омлоп Хет Ниусблад
9. ГП Кантон Аргау

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро 141 СО 149 105 113 98 116 СО
  Тур 156
  Вуелта 127 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „With Christoph Pfingsten, BORA – hansgrohe completes its roster for 2019“. Бора-Хансгрое. Denk Pro Cycling GmbH & Co. KG. 12 октомври 2018. Архивирано од изворникот на 2019-04-23. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. „Канондејл ќе потпише со Маркато и Гато за 2014“. Cyclingnews.com. Future plc. 30 октомври 2013. Посетено на 21 декември 2013.
  3. „News shorts: Cookson on women's Tour de France, Gatto at Androni“. Cyclingnews.com. Future plc. 27 октомври 2014. Посетено на 27 октомври 2014.
  4. „Тим Тинкоф потпиша со Оскар Гато за 2016“. Cyclingnews.com. 21 октомври 2015. Посетено на 22 октомври 2015.
  5. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 јуни 2016.

Надворешни врски уреди