Давиде Чимолаи

италијански велосипедист

Давиде Чимолаи (италијански: Davide Cimolai; р. 13 август 1989) — италијански професионален друмски и велодромски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Израел-Премиер Тек.[1]

Давиде Чимолаи
Чимолаи на Тур де Франс 2013.
Лични податоци
Цело имеДавиде Чимолаи
ПрекарЧимо
Роден13 август 1989 (1989-08-13) (32 г.)
Порденоне,  Италија
Висина1,82 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИзраел-Премиер Тек
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2007
2008–2009
Тим Фриулкаса (јуниор)
ГС Маркиол
Професионални клубови
2010–2011
2012–2016
2017-2018
2019-
Ликвигас-Доимо
Лампре-ИСД
ФДЖ
Израелска велосипедска академија
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Трофео Лаигвелја (2015)
Последна промена
17 декември 2019

КариераУреди

Чимолаи настапува како професионалец од сезоната 2010, настапувајќи за екипата Ликвигас-Доимо до крајот на 2011, кога ѝ се приклучил на екипата Лампре-ИСД за сезоната 2012.[2] Чимолаи го имал својот прв настап на Гранд Тур на Вуелта а Еспања 2012, каде бил главен спринтер на Лампре-ИСД; за првпат завршил во првите десет на една етапа на втората етапа кога бил седми.[3][4]

Првите две професионални победи на Чимолаи дошле во 2015 година. Го освоил италијанскиот класик Трофео Лаигвелја, а еден месец подоцна и петтата етапа на Париз-Ница.[5][6] Во мај 2019 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[7]

ДостигнувањаУреди

2005
2. Национални младински хронометарски првенства
2007
1. Џиро Сиклистико дела Баса Фриулана
1. Гран Премио Ормесани
1. Медалја д’Оро Спортиви Кастоне
1. Џиро дела Ромања
1. ГП РЕМ Крема
1. Џиро деле Конке
1. Трофео Ороџилдо
Национални јуниорски велодромски првенства
2. Поединечна потера
2. Бодовна трка
2. Интерреџонале Брачијале дел Крономан
2. ГП Теренцано-Трст
2. ГП Чита ди Чивидале
2. ГП Премио Еуро 90
2. Сиркуто ди Фонтанелете
3. Трофео Фјаски Алфредо
4. ГП Италманубри
4. ГП Елеги
2008
1. Пиколо Џиро д’Емилија
1. Тре Џорни Чита ди Порденоне
2. Фиоренцуола UIV Куп
3. Европски велодромски првенства под 23 години - екипна потера
5. ГП Спортиви ди Поденцано
2009
1. Копа Сан Гео
1. Трофео Франко Балестра
1. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2. Трофео Марко Рускони
2. Медалја д’Оро Фиера ди Сомакампања
3. Медалја д’Оро Фраре де Нарди
3. Меморијал Данило Фурлан
3. Ла Пополарисима
4. Џиро Национале дел Валдарно
5. Сиркуто интернатионале ди Канева
5. ГП де Нарди
7. Трофео Едил Ц
2010
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
4. Сиркуто де Гечо
9. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
2011
Европски велодромски првенства под 23 години
1. Скреч
2. Медисон
Национални велодромски првенства
1.   Скреч
1.   Медисон
2. Екипна потера
6. ГП Крањ
2012
9. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
2013
3. Трофео Платха де Муро
4. Гран при де Фурмие
5. Париз-Брисел
2014
7. Ватенфал Класик
2015
1. Трофео Лаигвелја
1. Етапа 5 Париз-Ница
8. Милано-Санремо
2016
1. Етапа 6 Волта а Каталуња
1. Етапа 2 Трка околу Јапонија
2017
1. Етапа 1 Волта а Каталуња
2018
5. Европско друмско првенство
6. Париз-Камемберт
2019
1.   Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3 Тур де Валони
4. Трка околу Франкфурт
10. Трофео Лаигвелја

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 130
  Тур 137 168 152
  Вуелта 163

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Israel Cycling Academy finalises 2019 roster, adds Sorensen as DS“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 4 декември 2018. Посетено на 20 јануари 2019.
  2. van Eyck, Xylon (5 ноември 2011). „Davide Cimolai bolsters Lampre-ISD sprint train“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 21 август 2012.
  3. Аткинс, Бен (19 август 2012). „John Degenkolb takes stage two in tight, uphill sprint“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 21 август 2012.
  4. Вестемајер, Сузан (19 август 2012). „Degenkolb sprints to Vuelta a Espana stage 2 win“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 21 август 2012.
  5. „Трофео Лаигвелја 2015 - Класик“. ProCyclingStats. Посетено на 13 февруари 2015.
  6. „Париз-Ница 2015 - Етапа 5“. ProCyclingStats. Посетено на 13 март 2015.
  7. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.

Надворешни врскиУреди