Сони Колбрели

друмски велосипедист

Сони Колбрели (италијански: Sonny Colbrelli; р. 17 мај 1990) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бахреин-Мекларен.

Сони Колбрели
Колбрели на Гран при де Денен 2016
Лични податоци
Цело имеСони Колбрели
Роден17 мај 1990 (1990-05-17) (30 г.)
Дезенцано дел Гарда,  Италија
Висина1,76 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБахреин-Мекларен
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Аматерски клубови
2009–2011
2010

2011
Залф Дезире Фиор
Колнаго-ЦСФ Инокс (стажант)
Колнаго-ЦСФ Инокс (стажант)
Професионални клубови
2012–2016
2017-
Колнаго-ЦСФ Бардијани
Бахреин-Мерида
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Гран Пиемонт (2018)
Брабантсе Пејл (2017)
Копа Берноки (2017)
Гран Премио Бруно Бегели (2015)
Гран Премио ди Лугано (2016)
Тре Вали Варезине (2016)
Последна промена
18 ноември 2018

КариераУреди

Колбрели настапува како професионалец од почетокот на сезоната 2012, придружувајќи му се на Колнаго-ЦСФ Бардијани како нов член,[1][2] од аматерската екипа Залф Дезире Фиор. Колбрели претходно настапувал за екипата како стажант.

Колбрели го имал својот прв настап на некоја голема трка на Џиро д’Италија 2012, каде бил помошник на спринтерот, Сака Модоло; Колбрели завршил во првите десет на етапата 13, каде завршил на деветтото место откако го довел Модоло на четвртото место.[3]

На 12 април 2017 година, Колбрели ја освоил Брабантсе Пејл.[4] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[5]

ДостигнувањаУреди

2009
2. Џиро дел Венето
2010
1. Трофео Алчиде Дегаспери
7. Трофео Арведи
2011
2. Трофео Зсшди
3. ГП Либерационе
3. Трофео Франко Балестра
2012
1. Етапа 1b (ТТТ) Џиро ди Паданија
9. Гран Премио Бруно Бегели
2013
2. Волта Лимбург Класик
2. Трка Алмати
5. Гран Премио Бруно Бегели
7. Ронде ван Дренте
8. ГП Индустрија е Комерчо ди Прато
2014
1. Етапа 2 Трка околу Словенија
1. Џиро дел’Апенино
1. Меморијал Марко Пантани
1. ГП ди Прато
1. Копа Сабатини
2. Гран Премио ди Лугано
2. Волта Лимбург Класик
2. Тре Вали Варезине
3. Рома Максима
4. Трофео Лаигвелја
5. ГП Чита ди Камаиоре
5. Гран при Пино Черами
6. Милано-Санремо
2015
1. Копа Италија
1.   Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Етапа 1
1. Гран Премио Бруно Бегели
3. Гран Пиемонт
5. Копа Уго Агостони
6. Копа Сабатини
6. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
10. Копа Берноки
2016
1. Гран Премио ди Лугано
1. Копа Сабатини
1. Копа Уго Агостони
1. Тре Вали Варезине
1. Етапа 5 Тур ди Поату-Шарант
2. Краен пласман Тур ди Лимузен
1. Етапа 3
1. Етапа 4
2. Краен пласман Џиро ди Тоскана
2. Трофео Лаигвелја
2. Класик Волта Лимбург
3. Амстел Голд Рејс
4. Гран Премио Бруно Бегели
5. Џиро дел Пиемонт
6. Брабантсе Пејл
9. Милано-Санремо
2017
1. Брабантсе Пејл
1. Копа Берноки
1. Етапа 2 Париз-Ница
2. ГП Бруно Бегели
3. Класик Бретања
7. Е3 Харелбеке
9. Амстел Голд Рејс
10. Трка околу Фландрија
10. ГП Квебек
2018
1. Гран Пиемонт
1. Копа Берноки
1. Етапа 3 Тур де Свис
2. ГП Монтреал
2. Брабантсе Пејл
2. Копа Сабатини
3. Краен пласман Трка Дубаи
1. Етапа 4
3. Курне-Брисел-Курне
8. Омлоп Хет Ниусблад
9. Милано-Санремо
10. Гран Премио Бруно Бегели

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 100 89 94 100 95
  Тур 122 109
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. "Stagione da incorniciare con 18 successi". Колнаго-ЦСФ Инокс (италијански). Aster Sport Ltd. 21 октомври 2011. Посетено на 19 мај 2012. Unknown parameter |trans_title= ignored (help)
  2. "Бардијани-ЦСФ е спремен за 2014". Бардијани Валволе-ЦСФ Инокс. Aster Sport Ltd. 11 ноември 2013. Посетено на 10 јануари 2014.
  3. Косинс, Питер (18 мај 2012). "Кевендиш победи на етапата 13 на Џиро". Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 19 мај 2012.
  4. Cycling News http://www.cyclingnews.com/races/de-brabantse-pijl-la-fleche-brabanconne-2017/results/. Посетено на 12 април 2017. Отсутно илип празно |title= (help)
  5. "2017: 104th Tour de France: Start List". Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врскиУреди