Јенс Кекелејре

белгиски велосипедист

Јенс Кекелејре (холандски: Jens Keukeleire; р. 23 ноември 1988 во Брухе) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Лото-Судал.[1]

Јенс Кекелејре
Јенс Кекелејре на Е3 Харелбеке 2015
Лични податоци
Цело имеЈенс Кекелејре
Роден23 ноември 1988 (1988-11-23) (31 г.)
Брухе,  Белгија
Висина1,85 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Судал
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Аматерски клубови
2007–2009 ВК Суненс
Професионални клубови
2010–2011
2012–2017
2018-
Кофидис
ГринЕЏ
Лото-Судал
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 индивидуална етапа (2016)

Етапни трки

Трка околу Белгија (2017, 2018)
Последна промена
27 февруари 2019

ДостигнувањаУреди

2009
4. Европско друмско првенство
7. Меморијал Филип ван Конингсло
2010
1.   Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1.   Бодовен пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 1
1. Ле Самин
1. Нокере Курсе
5. Трофео Магалуф-Палманова
5. Париз-Брисел
6. Трофео Кала Милор
2011
1. Етапа 3 Трка околу Австрија
4. Нокере Курсе
9. Краен пласман Трка околу Белгија
2012
1. Етапа 2 (ТТТ) Енеко Тур
9. Париз-Тур
10. Дварс дор Вландерен
10. Бјанке-Турне-Бјанке
2013
Вуелта а Бургос
1. Етапа 2
1. Етапа 3
7. Дварс дор Вландерен
2014
7. ГП Чита ди Камаиоре
8. Краен пласман Енеко Тур
9. Дварс дор Вландерен
2015
6. Париз-Рубе
9. Е3 Харелбеке
2016
1. Етапа 12 Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 Трка околу Словенија
3. ГП Бруно Бегели
5. Дварс дор Вландерен
7. Тре Вали Варезине
2017
1.   Краен пласман Трка околу Белгија
2. Гент-Вевелгем
4. Национално друмско првенство
5. Велосипедски класик Брухе
  Награда за борбеност на етапа 19 на Тур де Франс
2018
1.   Краен пласман Трка околу Белгија
4. Омлоп ван хет Хутланд
10. Класик Фамен Арден

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Распоред на резултатите на големите трки[2]
Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро д’Италија 127 73
  Тур де Франс 67 59 СО
  Вуелта а Еспања 93 64

СО = се откажал; — не учествувал

НаводиУреди

  1. Keukeleire leaves Orica-Scott for Lotto Soudal“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company (посет. 3 јануари 2018 г).
  2. http://www.procyclingstats.com/rider.php?id=140191&season=2017

Надворешни врскиУреди