Јенс Кекелејре

белгиски велосипедист

Јенс Кекелејре (холандски: Jens Keukeleire; р. 23 ноември 1988 во Брухе) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1]

Јенс Кекелејре
Јенс Кекелејре на Е3 Харелбеке 2015
Лични податоци
Цело имеЈенс Кекелејре
Роден23 ноември 1988(1988-11-23)(35 г.)
Брухе,  Белгија
Висина1,85 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2007–2009 ВК Суненс
Професионални клубови
2010–2011
2012–2017
2018-2019
2020-
Кофидис
ГринЕЏ
Лото-Судал
ЕФ Про Сајклинг
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2016)

Етапни трки

Трка околу Белгија (2017, 2018)
Последна промена
23 ноември 2022

Достигнувања уреди

2009
3. Сиркуит де Валони
4. Европско друмско првенство
6. Катекурс
7. Меморијал Филип ван Конингсло
2010
1.   Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1.   Бодовен пласман
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 1
1. Ле Самин
1. Нокере Курсе
5. Трофео Магалуф-Палманова
5. Париз-Брисел
6. Трофео Кала Милор
2011
1. Етапа 3 Трка околу Австрија
4. Нокере Курсе
9. Краен пласман Трка околу Белгија
2012
1. Етапа 2 (ТТТ) Енеко Тур
9. Париз-Тур
10. Дварс дор Вландерен
10. Бјанке-Турне-Бјанке
2013
Вуелта а Бургос
1. Етапа 2
1. Етапа 3
7. Дварс дор Вландерен
2014
6. Краен пласман Тур де л’Еурометропол
7. ГП Чита ди Камаиоре
8. Краен пласман Енеко Тур
9. Дварс дор Вландерен
2015
6. Париз-Рубе
9. Е3 Харелбеке
2016
1. Етапа 12 Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 Трка околу Словенија
2. Хале-Ингоигем
3. ГП Бруно Бегели
5. Дварс дор Вландерен
7. Тре Вали Варезине
2017
1.   Краен пласман Трка околу Белгија
2. Гент-Вевелгем
4. Национално друмско првенство
5. Велосипедски класик Брухе
  Награда за борбеност на етапа 19 на Тур де Франс
2018
1.   Краен пласман Трка околу Белгија
4. Омлоп ван хет Хутланд
10. Класик Фамен Арден
2019
3. Краен пласман Четири дена Динкерк
5. Бинше-Шиме-Бинше
5. Омлоп ван хет Хутланд
7. Краен пласман Трка околу Германија
7. Курне-Брисел-Курне
2020
4. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Распоред на резултатите на големите трки[2]
Голема трка 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
  Џиро 127 73 78
  Тур 67 59 СО 98 89
  Вуелта 93 64 50

СО = се откажал; — не учествувал

Наводи уреди

  1. „EF Education - Nippo“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. http://www.procyclingstats.com/rider.php?id=140191&season=2017

Надворешни врски уреди