Тим Деклерк

белгиски велосипедист

Тим Деклерк (холандски: Tim Declercq; р. 21 март 1989 во Левен) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Судал Квик-Степ.[1] Неговиот брат Бенџамин е исто така професионален велосипедист.

Тим Деклерк
Деклерк во 2019 година
Лични податоци
Цело имеТим Деклерк
ПрекарЕл Трактор
Роден21 март 1989(1989-03-21)(35 г.)
Левен,  Белгија
Висина1,90 м
Маса78 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачпомошник
Аматерски клубови
2001–2003
2004–2005
2006–2007
2008–2011
2010
Де Клуисбергспуртерс
Ден Тип Ворселар
Авија Васланд
ВК Суненс-Гермонд
Јонг Вландерен-Баукнехт (стажант)
Професионални клубови
2012–2016

2017-
Топспорт Вландерен-Меркатор
Квик-Степ Флорс
Последна промена
18 ноември 2022

Деклерк е познат како силен возач кој вообичаено вози како помошник. Го заработил прекарот „Ел Трактор“ поради неговото вообичаено возење на чело на главната група. Во анкета од 2020 година на професионални возачи спроведена од страна на cyclingnews.com, Деклерк бил прогласен за најдобар помошник во светот.[2]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[3] Во јули 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[4]

Достигнувања уреди

2007
1. Етапа 1 Минстерланд Џиро
2011
1.   Национално друмско првенство под 23 години
Ронде ван Намен
1. Етапа 2
1. Етапа 5
2012
1. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
6. Копа Берноки
10. Ронде ван Зеланд
2013
1. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
4. Краен пласман Триптих на планините и замоците
7. Тур ди Финистер
9. Схал Селс-Мерксем
2016
7. Дварс дор хет Хагеланд
7. Схал Селс-Мерксем
8. Ле Самин
2017
3. Гулегем Курсе
2019
1.   Планински пласман Волта ао Алгарве
7. Ле Самин
2020
2. Три дена Брухе-Де Пане
5. Омлоп Хет Ниусблад
9. Ле Самин
2022
4. Краен пласман Трка околу Саудиска Арабија

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2017 2018 2019 2020 2021
  Џиро
  Тур СО 127 141
  Вуелта 129 78

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Deceuninck - Quick-Step“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. Fletcher, Patrick (5 April 2020). „Pro riders vote Tim Declercq as Best Domestique in the World“. cyclingnews.com. Посетено на 20 August 2020.
  3. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  4. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски уреди