Матео Монтагути

италијански велосипедист

Матео Монтагути (италијански: Matteo Montaguti; р. 6 јануари 1984) — италијански професионален велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Дрон Хопер-Андрони Џокатоли.

Матео Монтагути
Монтагути на Милано-Санремо 2013
Лични податоци
Цело имеМатео Монтагути
Роден6 јануари 1984 (1984-01-06) (39 г.)
Форли,  Италија
Висина1,81 м
Маса66 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДрон Хопер-Андрони Џокатоли
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2008–2009
2010
2011–2018
2019-
ЛРП Бракес-Балан
Де Роса-Стак Пластик
Аг2р-Ла Мондијал
Андрони Џокатоли-Сидермек
Значајни победи
Национален првак - Бодовна трка (2005)
Национален првак - Екипен пласман (2007)
Последна промена
2 јануари 2019

ДостигнувањаУреди

2005
1.   Италијански национален првак - Бодовна трка
2007
1.   Италијански национален првак - Екипен пласман
2008
2. ГП Индустрија е Комерчио Артиџанато Карнагезе
2010
1. Краен пласман, Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Етапа 1
5. Трофео Легвелја
3. ГП Нобили Рубинетерие
10. ГП Чита ди Мисано-Адријатико
6. Меморијал Марко Пантани
2012
1.   Планински пласман Критериум Интернационал
1.   Планински пласман Тур де Свис
3. Трофео Лаигвелја
2014
2. Гран Премио Чита ди Камаиоре
7. Трофео Лаигвелја
2015
3. Гран Премио ди Лугано
7. Гран Премио Бруно Бегели
8. Гран Премио Нобили Рубинетери
2016
9. Трофео Лаигвелја
2017
1. Етапа 4 Трка на Алпите

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 143 77 81 44 54 19 51 42
  Тур 66
  Вуелта 76 72 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врскиУреди

  •   Матео Монтагути на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Матео Монтагути“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Матео Монтагути“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Матео Монтагути“. ProCycling.
  • Профил на Матео Монтагути на страницата на Аг2р-Ла Мондијал Архивирано на 5 мај 2011 г.