АГ2Р Ситроен Тим

француска велосипедска екипа

АГ2Р-Ла Мондијал (француски: Ag2r-La Mondiale; кратенка на екипата според UCI: ALM, порано АГ2Р Превојанс) — француска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во рамките на Светската турнеја. Нејзини спонзори се групата АГ2Р, француска осигурителна компанија и пензиски фонд и групата Ла Мондијал, француски меѓународен пензиски фонд и осигурување на недвижности.

АГ2Р-Ла Мондијал
Инфомации за тимот
UCI кодALM
ЛоциранФранција
Основан1992 (1992)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиФактор
Клучни кадри
Извршен директорВинсент Лавену
Спортски директорЛорен Бионди
Историја на тимското име
1992–1995
1996
1997–1999
2000–2007
2008–2014
2015-
Шазал
Пети Казино
Казино-Аг2р Превојанс
Аг2р Превојанс
Аг2р-Ла Мондијал
АГ2Р-Ла Мондијал
Дрес на АГ2Р Ситроен Тим
Дрес на АГ2Р Ситроен Тим

Дрес

Состав на екипата

уреди
Велосипедист Датум на раѓање
  Гедиминас Багдонас (ЛИТ) (1989-06-02)2 јуни 1989 (воз. 26)
  Јан Бакелантс (БЕЛ) (1986-02-14)14 февруари 1986 (воз. 29)
  Ромен Барде (ФРА) (1990-11-09)9 ноември 1990 (воз. 25)
  Жилиен Берар (ФРА) (1987-07-27)27 јули 1987 (воз. 28)
  Франсоа Бидар (ФРА) (1992-03-19)19 март 1992 (воз. 23)
  Гијом Бонафон (ФРА) (1987-06-23)23 јуни 1987 (воз. 28)
  Јохан Вансумерен (БЕЛ) (1981-02-04)4 февруари 1981 (воз. 34)
  Алекси Вијермоз (ФРА) (1988-06-01)1 јуни 1988 (воз. 27)
  Бен Гаштауер (ЛУК) (1987-11-14)14 ноември 1987 (воз. 28)
  Дамјен Годен (ФРА) (1986-08-20)20 август 1986 (воз. 29)
  Сирил Готје (ФРА) (1987-09-22)22 септември 1987 (воз. 28)
  Патрик Греч (ГЕР) (1987-04-07)7 април 1987 (воз. 28)
  Алекси Гужар (ФРА) (1993-03-05)5 март 1993 (воз. 22)
  Максим Даниел (ФРА) (1991-06-05)5 јуни 1991 (воз. 24)
  Нико Денц (ГЕР) (1994-02-15)15 февруари 1994 (воз. 21)
Велосипедист Датум на раѓање
  Самуел Димулен (ФРА) (1980-08-20)20 август 1980 (воз. 35)
  Ибер Дипон (ФРА) (1980-11-13)13 ноември 1980 (воз. 35)
  Аксел Домон (ФРА) (1990-08-07)7 август 1990 (воз. 25)
  Квентин Жореги (ФРА) (1994-04-22)22 април 1994 (воз. 21)
  Блел Кадри (ФРА) (1986-09-03)3 септември 1986 (воз. 29)
  Пјер Роже Латур (ФРА) (1993-10-12)12 октомври 1993 (воз. 22)
  Себастјен Минар (ФРА) (1982-06-12)12 јуни 1982 (воз. 33)
  Матео Монтагути (ИТА) (1984-01-06)6 јануари 1984 (воз. 31)
  Жан Кристоф Перо (ФРА) (1977-05-22)22 мај 1977 (воз. 38)
  Доменико Поцовиво (ИТА) (1982-11-30)30 ноември 1982 (воз. 33)
  Кристоф Риблон (ФРА) (1981-01-17)17 јануари 1981 (воз. 34)
  Џеси Сарџент (НЗЛ) (1988-07-08)8 јули 1988 (воз. 27)
  Себастјен Тиржо (ФРА) (1984-04-11)11 април 1984 (воз. 31)
  Иго Ул (КАН) (1990-09-27)27 септември 1990 (воз. 25)
  Микаел Шерел (ФРА) (1986-03-17)17 март 1986 (воз. 29)
 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Гедиминас Багдонас 26 декември 1985
  Јан Бакелантс 14 февруари 1986Судал Квик-Степ (2014)
  Руди Барбје 18 декември 1992Van Rysel-Roubaix (2016)
  Ромен Барде 9 ноември 1990Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2011)
  Жилиен Берар 27 јули 1987Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2009)
  Франсоа Бидар 19 март 1992Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2015)
  Микаел Шерел 17 март 1986Групама-ФДЖ (2010)
  Клеман Шеврје 29 јуни 1992ИАМ (2016)
  Нико Денц 15 февруари 1994Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2015)
  Аксел Домон 7 август 1990Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2012)
  Самуел Димулен 20 август 1980Кофидис (2012)
  Ибер Дипон 13 ноември 1980R.A.G.T. Semences (2005)
  Жилиен Дивал 27 мај 1990Armée de terre (2016)
  Сондре Холст Енгер 17 декември 1993ИАМ (2016)
  Матијас Франк 9 декември 1986ИАМ (2016)
  Бен Гаштауер 14 ноември 1987Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2009)
  Сирил Готје 26 септември 1987ТоталЕнержи (2015)
  Александар Жење 16 април 1988Групама-ФДЖ (2016)
  Алекси Гужар 5 март 1993USSA Pavilly Barentin (2013)
  Иго Ул 27 септември 1990SpiderTech-C10 (2012)
  Кантен Жорги 22 април 1994Van Rysel-Roubaix (2014)
  Пјер Латур 12 октомври 1993Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2014)
  Матео Монтагути 6 јануари 1984Szuper Beton (2010)
  Оливер Насен 16 септември 1990ИАМ (2016)
  Нан Петер 12 март 1994Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2016)
  Доменико Поцовиво 30 ноември 1982Грин Проџект Бардијани ЦСФ Фаизане (2012)
  Кристоф Риблон 17 јануари 1981CC Nogent-sur-Oise (2004)
  Стејн Ванденберг 25 април 1984Судал Квик-Степ (2016)
  Алекси Вијермоз 1 јуни 1988Sojasun (2013)
  Aurélien Doleatto  (28 јул–31 дек, стажант)20 март 1997
  Кевин Гениц  (1 авг–31 дек, стажант)9 јануари 1997Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2017)
  Клеман Русо  (1 авг–31 дек, стажант)20 јануари 1995Probikeshop Saint-Étienne Loire (2017)
  Беноа Конфруа  (1 авг–31 дек, стажант)17 октомври 1995Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Гедиминас Багдонас 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Гедиминас Багдонас 26 декември 1985
  Јан Бакелантс 14 февруари 1986Судал Квик-Степ (2014)
  Руди Барбје 18 декември 1992Van Rysel-Roubaix (2016)
  Ромен Барде 9 ноември 1990Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2011)
  Франсоа Бидар 19 март 1992Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2015)
  Микаел Шерел 17 март 1986Групама-ФДЖ (2010)
  Клеман Шеврје 29 јуни 1992ИАМ (2016)
  Беноа Конфруа 17 октомври 1995Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2017)
  Нико Денц 15 февруари 1994Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2015)
  Силван Дилје 3 август 1990ССС Team (2017)
  Аксел Домон 7 август 1990Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2012)
  Самуел Димулен 20 август 1980Кофидис (2012)
  Ибер Дипон 13 ноември 1980R.A.G.T. Semences (2005)
  Жилиен Дивал 27 мај 1990Armée de terre (2016)
  Матијас Франк 9 декември 1986ИАМ (2016)
  Тони Галопен 24 мај 1988Лото-Судал (2017)
  Бен Гаштауер 14 ноември 1987Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2009)
  Сирил Готје 26 септември 1987ТоталЕнержи (2015)
  Александар Жење 16 април 1988Групама-ФДЖ (2016)
  Алекси Гужар 5 март 1993USSA Pavilly Barentin (2013)
  Кантен Жорги 22 април 1994Van Rysel-Roubaix (2014)
  Пјер Латур 12 октомври 1993Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2014)
  Матео Монтагути 6 јануари 1984Szuper Beton (2010)
  Оливер Насен 16 септември 1990ИАМ (2016)
  Нан Петер 12 март 1994Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2016)
  Стејн Ванденберг 25 април 1984Судал Квик-Степ (2016)
  Клеман Вентурини 16 октомври 1993Кофидис (2017)
  Алекси Вијермоз 1 јуни 1988Sojasun (2013)
  Орелјен Паре-Пентр  (1 авг–31 дек)27 февруари 1996Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Гедиминас Багдонас 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Гедиминас Багдонас 26 декември 1985
  Ромен Барде 9 ноември 1990Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2011)
  Франсоа Бидар 19 март 1992Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2015)
  Жофри Бушар 1 април 1992CR4C Roanne (2018)
  Микаел Шерел 17 март 1986Групама-ФДЖ (2010)
  Клеман Шеврје 29 јуни 1992ИАМ (2016)
  Беноа Конфруа 17 октомври 1995Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2017)
  Нико Денц 15 февруари 1994Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2015)
  Силван Дилје 3 август 1990ССС Team (2017)
  Аксел Домон 7 август 1990Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2012)
  Самуел Димулен 20 август 1980Кофидис (2012)
  Ибер Дипон 13 ноември 1980R.A.G.T. Semences (2005)
  Жилиен Дивал 27 мај 1990Armée de terre (2016)
  Матијас Франк 9 декември 1986ИАМ (2016)
  Тони Галопен 24 мај 1988Лото-Судал (2017)
  Бен Гаштауер 14 ноември 1987Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2009)
  Александар Жење 16 април 1988Групама-ФДЖ (2016)
  Доријан Годон 25 мај 1996Кофидис (2018)
  Алекси Гужар 5 март 1993USSA Pavilly Barentin (2013)
  Јако Ханинен  (1 авг–31 дек)16 април 1997Probikeshop Saint-Étienne Loire (2019)
  Кантен Жорги 22 април 1994Van Rysel-Roubaix (2014)
  Пјер Латур 12 октомври 1993Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2014)
  Оливер Насен 16 септември 1990ИАМ (2016)
  Орелјен Паре-Пентр 27 февруари 1996Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2018)
  Нан Петер 12 март 1994Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2016)
  Стејн Ванденберг 25 април 1984Судал Квик-Степ (2016)
  Клеман Вентурини 16 октомври 1993Кофидис (2017)
  Алекси Вијермоз 1 јуни 1988Sojasun (2013)
  Лоренс Ворбас 28 јуни 1990Аква Блу Спорт (2018)
Извор: UCI

Фуснота: Гедиминас Багдонас 

 Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
  Ромен Барде 9 ноември 1990
  Франсоа Бидар 19 март 1992Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2015)
  Жофри Бушар 1 април 1992CR4C Roanne (2018)
  Микаел Шерел 17 март 1986Групама-ФДЖ (2010)
  Клеман Шеврје 29 јуни 1992ИАМ (2016)
  Беноа Конфруа 17 октомври 1995Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2017)
  Силван Дилје 3 август 1990ССС Team (2017)
  Аксел Домон 7 август 1990Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2012)
  Жилиен Дивал 27 мај 1990Armée de terre (2016)
  Матијас Франк 9 декември 1986ИАМ (2016)
  Тони Галопен 24 мај 1988Лото-Судал (2017)
  Бен Гаштауер 14 ноември 1987Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2009)
  Александар Жење 16 април 1988Групама-ФДЖ (2016)
  Доријан Годон 25 мај 1996Кофидис (2018)
  Алекси Гужар 5 март 1993USSA Pavilly Barentin (2013)
  Јако Ханинен 16 април 1997Probikeshop Saint-Étienne Loire (2019)
  Кантен Жорги 22 април 1994Van Rysel-Roubaix (2014)
  Пјер Латур 12 октомври 1993Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2014)
  Лауренс Насен 28 август 1992Лото-Судал (2019)
  Оливер Насен 16 септември 1990ИАМ (2016)
  Хари Танфилд 17 ноември 1994Катјуша-Алпесин (2019)
  Стејн Ванденберг 25 април 1984Судал Квик-Степ (2016)
  Орелјен Паре-Пентр 27 февруари 1996Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2018)
  Нан Петер 12 март 1994Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2016)
  Андреа Вендраме 20 јули 1994Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
  Клеман Вентурини 16 октомври 1993Кофидис (2017)
  Алекси Вијермоз 1 јуни 1988Sojasun (2013)
  Лоренс Ворбас 28 јуни 1990Аква Блу Спорт (2018)
  Клеман Шампусен  (1 апр–31 дек)29 мај 1998Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2019)
  Антони Жилиен  (1 авг–31 дек, стажант)5 март 1998Decathlon AG2R La Mondiale Development Team (2019)
  Антоан Раугел  (1 авг–31 дек, стажант)14 февруари 1999
  Simon Verger  (1 авг–31 дек, стажант)8 јули 1998
Извор: UCI

Фуснота: Ромен Барде 

Надворешни врски

уреди