Маќеј Боднар

полски велосипедист

Маќеј Боднар (полски: Maciej Bodnar; р. 7 март 1985 во Вроцлав) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое.

Маќеј Боднар
Лични податоци
Цело имеМаќеј Боднар
Роден7 март 1985(1985-03-07)(39 г.)
Вроцлав,  Полска
Висина1,86 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри
Аматерски клубови
2005
2006
Moser-AH.nl
Басо Пјаве
Професионални клубови
2007–2014
2015-2016
2017-
Ликвигас
Тинкоф-Саксо
Бора-Хансгрое
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 ТТТ етапа (2010)
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2017)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2009, 2012, 2013, 2016)
Последна промена
8 декември 2018

Тој е брат на велосипедистот Лукаш Боднар.[1]

Достигнувања

уреди
2006
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
2007
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. ГП Брадло
2008
2. Национално хронометарско првенство
3. Национално друмско првенство
7. Краен пласман Курс де ла Солидарите Олимпик
2009
1.   Национално хронометарско првенство
2010
1. Етапа 4 (ТТТ) Џиро д’Италија
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
2. Национално хронометарско првенство
3. Национално друмско првенство
9. Светско друмско првенство
2012
1.   Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Три дена Де Пане
2013
1.   Национално хронометарско првенство
2014
1. Етапа 3b (ITT) Три дена Де Пане
8. Краен пласман Дубаи Тур
2015
1. Етапа 4 Трка околу Полска
2. Краен пласман Трка околу Катар
8. Светско првенство во екипен хронометар
2016
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 3b (ITT) Три дена Де Пане
4. Светско хронометарско првенство
6. Олимписки друмски хронометар
2017
Тур де Франс
1. Етапа 20 (ITT)
  Награда за борбеност на етапа 11
2.   Европско хронометарско првенство
3. Национално хронометарско првенство
2018
Национални првенства
1.   Хронометар
2. Друмска трка

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 127 117
  Тур 143 114 112 159 116 122
  Вуелта 131 138 122 140

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. Кене, Жан Франсоа (28 јануари 2015). „Полските возачи жалат за смртта на претседателот на Трката околу Турција“. Cyclingnews.com. Посетено на 23 април 2015.

Надворешни врски

уреди