Тош ван дер Санде

белгиски велосипедист

Тош ван дер Санде (холандски: Tosh Van der Sande; р. 28 ноември 1990) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.[1] Ван дер Санде се смета за специјалист за класици.[2]

Тош ван дер Санде
Ван дер Санде во 2014 година
Лични податоци
Цело имеТош ван дер Санде
Роден28 ноември 1990(1990-11-28)(33 г.)
Вејнегем, Белгија
Висина1,78 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
Дисциплинадрумски и
велодромски велосипедизам (порано)
Улогавозач
Аматерски клубови
2009–2010
2011
2011
Беверен 2000-Квик Степ
Омега Парма-Лото-Даво
Омега Парма-Лото (стажант)
Професионални клубови
2012–2021
2022-
Лото-Белисол
Џамбо-Висма
Последна промена
14 ноември 2022

Кариера

уреди

Рана кариера

уреди

Како јуниор имал успех во велодромски велосипедизам.[3] Во 2011 година ја освоил Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години.

Професионална кариера

уреди

Станал професионалец со екипата Лото-Белисол во 2012 година и возел на својата прва голема трка следната година на Вуелта а Еспања. Го продолжил својот договор во 2013 година и оттогаш останал во екипата.[2]

Откако случајно навел погрешна марка за спреј за нос во документите на трката Шест дена Гент каде имал позитивен тест за преднизолон, супстанца која се содржи во спрејот за нос софразолон,[4] тој бил привремено суспендиран од екипата.[5] Подоцна бил очистен за тоа од UCI.[4][6][7]

Достигнувања

уреди
2006
Национално велодромско првенство под 23 години
1.   Бодовна трка
1.   Скреч
2.   Спринт
Национално јуниорско велодромско првенство
2.   Медисон
2.   Екипна потера
2007
Национално јуниорско велодромско првенство
1.   Бодовна трка
1.   Скреч
2. Медисон
2. Екипен спринт
3. Алст-Сент Труиден
3. UIV Куп, Гент
2008
Светско јуниорско велодромско првенство
1.   Бодовна трка
2.   Медисон
Национално јуниорско велодромско првенство
1.   Бодовна трка
1.   Скреч
1.   Медисон
1.   Екипна потера
UIV Куп
1. Гент
2. Минхен
1. Етапа 2 Ронде ван Антверпен
2. Краен пласман Џиро дела Тоскана
1. Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
2. Алст-Сент Труиден
4. Краен пласман Трофео Карлсберг
1. Етапа 4
5. Краен пласман Минстерланд
1. Бодовен пласман
1. Етапа 2
10. Светско јуниорско друмско првенство
2009
1. Етапа 4 Тур де ла Провинс де Намур
2010
10. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
2011
1. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
1. Етапа 1 Вуелта а Навара
3. Краен пласман Тур де Лиеж
1. Етапа 5
3. Ла Кот Пикард
4. Краен пласман Триптих на планините и замоците
1. Етапа 1
1. Етапа 3
6. Флеш Ардене
8. Краен пласман Тур де Норманди
9. Светско друмско првенство под 23 години
2012
1.   Планински пласман Три дена Де Пане
3. Борсбек Индивидуел
4. Фландриско првенство
7. Гулегем Курс
2013
9. ГП Импанис-Ван Петегем
2014
2. ГП Импанис-Ван Петегем
4. Омлоп ван хет Хутланд
2015
2. Париз-Тур
2016
1. Етапа 2 Тур де л’Ен
7. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
10. Национале Слејтингспрејс
2017
2. Краен пласман Тур де Валони
6. Велосипедски класик Брухе
2018
10. Хале-Ингоигем
2019
2. Краен пласман Тур де Валони
1. Етапа 5
2021
2. Класик Примус
3. Бриселски велосипедски класик
3. Гран при де Валони
5. Краен пласман Трка околу Данска
5. Дварс дор Вландерен
10. Амстел Голд Рејс
2022
9. Краен пласман ЗЛМ Тур

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
  Џиро 93 СО 64
  Тур СО
  Вуелта 127 49 109 114 65 96

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Team Jumbo–Visma“. UCI. Архивирано од изворникот на 7 January 2022. Посетено на 7 January 2022.
  2. 2,0 2,1 „Lotto extends contracts with four riders“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 May 2019.
  3. Hood, Ed (18 December 2011). „Tosh Van der Sande Interview: U23 Liège-Bastogne-Liège winner turning pro“. www.velonation.com. Посетено на 1 May 2019.
  4. 4,0 4,1 „Van der Sande cleared after positive test for prednisolone“. Cyclingnews. Future plc. Посетено на 29 April 2019.
  5. „Positive doping test Tosh Van der Sande“. Lotto Soudal. 19 December 2018.
  6. Ballinger, Alex (24 January 2019). „Lotto–Soudal's Tosh Van der Sande cleared of doping after 'administrative error'. Cycling Weekly.
  7. Ballinger, Alex (23 January 2019). „Tosh Van der Sande doping case 'will be clear by early February,' according to manager“. Cycling Weekly.

Надворешни врски

уреди