Жозе Гонсалвеш (велосипедист)

португалски велосипедист

Жозе Изидро Гонсалвеш Масиел (португалски: José Isidro Gonçalves Maciel; р. 13 февруари 1989) — португалски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа В52-ФК Порто.[2]

Жозе Гонсалвеш
Гонсалвеш на Ле Самин 2015
Лични податоци
Цело имеЖозе Изидро Гонсалвеш Масиел
Роден13 февруари 1989(1989-02-13)(35 г.)
Барселуш,  Португалија
Висина1,84 м[1]
Маса71 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубКатјуша-Алпесин
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005–2007
2008–2009
2010–2011
АСР Рориз-Педал Клуб
Санта Марија да Феира-Е Леклерк-Мореире Конгеладос

Либерти Сегурос-Санта Марија да Феира
Професионални клубови
2012
2013–2014
2015–2016
2017-2019
2020-2021
2022-
Онда
Ла Пом Марсеј
Каха Рурал-Сегурос РГА
Катјуша-Алпесин
Предлошка:Cycling data NDP
В52-ФК Порто
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Турција (2016)
Стер ЗЛМ Тур (2017)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2012, 2019)
Последна промена
12 јуни 2022

Возел на Вуелта а Еспања 2015.[3] Негова најголема победа досега е освојувањето на Трката околу Турција 2016. Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[4] Во јули 2019 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[5]

Достигнувања уреди

2009
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2011
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Етапа 2 Волта а Коруња
2. Волта а Португал до Футуро
8. Европско друмско првенство под 23 години
2012
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 1 ГП Ефапел
3. Трофеу Жоаким Агостињо
1.   Пласман за млад возач
6. Краен пласман Волта ао Алентежо
2013
1. Полинорманд
1.   Планински пласман Париз-Арас
3. Трка околу Кина I
2014
4. Трка околу Хајнан
6. Краен пласман Трка околу езерото Ќингхај
2015
1. Етапа 5 Волта а Португал
4. Буклс де ла Мајен
  Награда за борбеност на етапа 2 на Вуелта а Еспања
2016
1.   Краен пласман Трка околу Турција
1. Етапа 2 Волта Интернасионал Кова да Беира
1. Етапа 7 Волта а Португал
4. Национално хронометарско првенство
5. Краен пласман Букл де ла Мајен
7. Букл де л’Олн
2017
1.   Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
1. Етапа 4
4. Национално друмско првенство
2018
2. Национално хронометарско првенство
2019
1.   Национално хронометарско првенство
2022
6. Краен пласман Волта ао Алентежо

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 60 14
  Тур
  Вуелта 34 СО СО СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „José Gonçalves - Team KATUSHA ALPECIN“. Архивирано од изворникот на 2019-07-08. Посетено на 8 July 2019.
  2. „W52 / FC Porto“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 11 February 2022.
  3. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  4. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  5. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 July 2019.

Надворешни врски уреди