Марко Фрапорти

велосипедист

Марко Фрапорти (италијански: Marco Frapporti; р. 30 март 1985) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Дрон Хопер-Андрони Џокатоли.[1]

Марко Фрапорти
Фрапорти на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело имеМарко Фрапорти
Роден30 март 1985 (1985-03-30) (38 г.)
Џавардо,  Италија
Висина1,79 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубДрон Хопер-Андрони Џокатоли
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2008–2011
2012
2013-
ЦСФ Груп-Навигаре
Тим Идеја
Андрони Џокатоли-Венецуела
Последна промена
6 април 2018

Достигнувања Уреди

2005
3. Сиркуито дел Порто-Трофео Арведи
2006
6. Трофео Чита ди Бреша
2007
1. Џиро дел Канавезе
1. Пиколо Џиро ди Ломбардија
10. Копа Коли Бријантеи
2008
2. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
2009
7. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Гросето
1. Етапа 2
7. Гран Премио дела Коста Етруски
8. Хел ван хет Мергеланд
8. Краен пласман Трка околу Турција
2010
5. Гран Премио Бруно Бегели
10. Краен пласман Трка околу Британија
1. Етапа 5
2011
1. Етапа 1 Трка Бриксија
2012
6. Гран Премио дела Коста Етруски
6. Трофео Лаигвелја
6. Џиро ди Тоскана
7. Краен пласман Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
2013
1. Етапа 4 Рут ду Суд
3. ГП Кантон Аргау
6. Џиро дел’Апенино
2016
2. Краен пласман Четири дена Динкерк
2017
2. Гран Премио ди Лугано

Распоред на резултатите на големите трки Уреди

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро 138 131 108 98
  Тур
  Вуелта

СО = се откажува; — = не учествувал

Наводи Уреди

  1. „Fatta l'Androni Sidermec per il 2018: è Bisolti l'ultimo rinforzo“ [Androni Sidermec complete for 2018: Bisolti is the last reinforcement]. Cicloweb.it (италијански). Cicloweb. 28 ноември 2017. Посетено на 5 јануари 2018.

Надворешни врски Уреди