Ники Терпстра

холандски велосипедист

Ники Терпстра (холандски: Niki Terpstra; р. 18 мај 1984 во Бевервeјк) — холандски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим ТоталЕнержи.[1] Негов брат е велосипедистот Мике Терпстра.[2]

Ники Терпстра
Терпстра на Е3 Харелбеке 2015
Лични податоци
Цело имеНики Терпстра
Роден18 мај 1984(1984-05-18)(39 г.)
Бевервејк,  Холандија
Висина1,86 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим ТоталЕнержи
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2003–2004
2005
2006
2007–2010
2011–2018
2019-
Берт Стори-Пилс
АХА
Убинк-Синтек
Тим Милрам
Квик Степ
Директ Енержи
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Катар (2014, 2015)
Тур де Валони (2015)
Енеко Тур (2016)

Еднодневни трки и класици

Париз-Рубе (2014)
Трка околу Фландрија (2018)
Е3 Харелбеке (2018)
Светско првенство во екипен хронометар (2012, 2013, 2016)
Национален друмски првак (2010, 2012, 2015)
Дварс дор Вландерен (2012, 2014)
Амстел Курасао Рејс (2012, 2014)
Последна промена
26 јануари 2019

Тој е трет холандски велосипедист кој ги освоил обата калдрмисани пролетни класици, Париз-Рубе и Трката околу Фландрија, по Јан Рас и Хени Кајпер.

Кариера уреди

Ран живот и кариера уреди

 
Терпстра во 2008 година

Терпстра е роден на 18 мај 1984 година во Бевервејк во Холандија.

Бил дел од екипата која го освоила сребрениот медал на екипната потера на Светското велодромско првенство 2005, заедно со Леви Хајманс, Јенс Мурис и Петер Схеп. Со четвртото место на Три дена на Де Пане, по 14. место на Трката околу Фландрија 2008, младиот Терпстра покажал знаци на значителен талент.

Помеѓу 2007 и 2010 година, Терпстра возел за германската екипа Тим Милрам. Во 2009, Терпстра ја освоил третата етапа од Критериум ду Дофине Либере 2009, стекнувајќи ја истовремено и жолтата маичка, која ја носел еден ден.[3]

Квик-Степ (2011–2018) уреди

2011–2014 уреди

 
Терпстра на Трката околу Фландрија 2013

Во 2011 година, Терпстра се приклучил на белгиската екипа Квик Степ.

Во 2012, Терпстра ја однел престижната победа на Дварс дор Вландерен, победувајќи сам откако бил напред цел ден. Се одвоил од бегството на Уде Кваремон со Јеле Валајс од Топспорт Вландерен-Меркатор. Го отфрлил Валајс на Патерберг и ја завршил сам трката со предност од 47 секунди пред Французинот Силвен Шаванел.[4]

 
Терпстра минувајќи низ целта на Париз-Рубе 2014

Во 2014 по првпат освоил етапна трка со победа на Трката околу Катар. Терпстра продолжил со добрата форма на класиците, завршувајќи петти на Омлоп Хет Ниусблад, освојувајќи го Дварс дор Вландерен по вторпат во кариерата и завршувајќи шести на Трката околу Фландрија. На 13 април 2014 ја освоил класичната трка Париз-Рубе, завршувајќи сам, откако нападнал од водечката група од 11 возачи на 6 километри до целта.[5]

2015 уреди

Во 2015 година, Терпстра ја одбранил неговата титула на Трката околу Катар, одржувајќи го водството во трката по победата на поединечниот хронометар на третата етапа.[6] На Омлоп Хет Ниувсблад, Терпстра го направил одлучувачкото бегство на четворица возачи, заедно со колегите Том Бонен и Стејн Ванденберг и со Ијан Станард (Тим Скај). Откако Станард го затворил нападот на Бонен во последните метри, Терпстра се обидел на противнапад, но Ванденберг ја достигнал разликата, дозволувајќи му на Станард да нападне и само Терпстра успеал да го следи. Станард го победил Терпстра во спринтерската завршница.[7] Во март, Терпстра имал одреден успех, најпрвин со второто место на Трката околу Зеланд. Потоа, со второто место на подиумот на многу ветровитото издание на Гент-Вевелгем, каде го добил спринтот за второто место откако Лука Паолини сам ја поминал целта.[8] На неговата следна трка, Трката околу Фландрија, се одвоил од групата со Александер Кристоф на 30 километри пред целта, но не можел да го победи Кристоф во завршниот спринт, завршувајќи ја трката на второто место.[9] Во јуни го освоил националното друмско првенство во масовен спринт, изненадувајќи ги спринтерите.[10]

2016 уреди

Во 2016 година, Терпстра победил на Енеко Тур 2016 во драматична завршница на дожд на последната етапа откако претходниот предводник на трката Роан Денис (Ванти-Груп Гобер) паднал. Етапата имала калдрма и искачувања користени на класиците, каде Денис најпрвин отпаднал од групата, а подоцна целосно се откажал поради неговите повреди. Терпстра, кој ја започнал завршната етапа на петтото место, бил дел од првата група и завршил една секунди зад етапниот победник Едвалд Боасон Хаген (Дименжн Дата).[11]

2018 уреди

Во 2018 година, Терпстра ја освоил Е3 Харелбеке, доаѓајќи сам на целта откако нападнал на искачувањето Тајенберг со колегата Ив Ламперт на повеќе од 70 километри до целта. Терпстра завршил 20 секунди пред групата, предводена од неговиот колега Филип Жилбер и станал прв Холанѓанец кој победил на Е3 Харелбеке по Стевен де Јонг во 2003 година.[12] Терпстра ја освоил Трката околу Фландрија 2018 со напад кон крајот. Откако го следел нападот од Винченцо Нибали на искачувањето Крејсберг, Терпстра го поминал Италијанецот набрзо потоа, подоцна ги достигнал тројцата возачи од раното бегство на завршното искачување на Ауде Кваремонт. Терпстра останал сам во завршните 25 километри, завршувајќи 12 секунди пред возачот на Трек-Сегафредо, Мадс Педерсен од раното бегство и од колегата и бранителот на титулата Филип Жилбер, кој ја предводел групата како трет.[13] Тоа било негова втора победа на „монумент“[14] и станал прв холандски возач по Адри ван дер Пул во 1986 година кој ја освоил Трката околу Фландрија,[15] Следната недела, Терпстра завршил трет на Париз-Рубе 2018, доведувајќи ја групата со 57 секунди зад победникот Петер Саган и Силван Дилје.[16]

Директ Енержи (2019) уреди

Во 2019 година, Терпстра возел за француската екипа Директ Енержи.[17]

Достигнувања уреди

друмски уреди

2004
1. Етапа 2 Трка околу Среден Брабант
1. ГП Вилерревуе
2005
1. Омлоп дер Кемпен
2006
1. Етапа 4 Трка околу Белгија
1. Етапа 6 Трка околу Нормандија
1. Етапа 2 ОЗ Вилервикенд
1. Трка околу Средна Холандија
2. Ронде ван Оверајсел
2007
1. Планински пласман Трка околу Германија
3. Хел ван хет Мергеланд
2008
3. Краен пласман Трка околу Баварија
4. Краен пласман Три дена Де Пане
  Награда за борбеност на етапа 13 Тур де Франс
5. Дач Фуд Вали Класик
2009
1. Етапа 3 Критериум ду Дофине Либере
2. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
1. Пролог
9. Омлоп Хет Ниувсблад
2010
1.   Национален друмски првак
1. Шпаркасен Џиро Бохум
3. Дварс дор Вландерен
6. Краен пласман Трка околу Оман
2011
2. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
6. Омлоп Хет Ниувсблад
6. Краен пласман Трка околу Белгија
  Награда за борбеност на етапа 15 Тур де Франс
10. Краен пласман Трка околу Пекинг
2012
1.   Светско првенство во екипен хронометар
1.   Национално друмско првенство
1. Дварс дор Вландерен
1. Амстел Курасао Рејс
3. Краен пласман Енеко Тур
3. Париз-Тур
5. Париз-Рубе
5. Краен пласман Три дена Де Пане
6. Трка околу Фландрија
2013
1.   Светско првенство во екипен хронометар
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
3. Краен пласман Три дена Де Пане
3. Париз-Рубе
5. Национално друмско првенство
6. Гран при Квебек
9. Краен пласман Трка околу Белгија
10. Париз-Тур
2014
1.   Краен пласман Трка околу Катар
1. Етапа 1
1. Дварс дор Вландерен
1. Париз-Рубе
1. Амстел Курасао Рејс
2. Е3 Харелбеке
2. Национално друмско првенство
3.   Светско првенство во екипен хронометар
4. Краен пласман Три дена Де Пане
5. Омлоп Хет Ниувсблад
6. Трка околу Фландрија
9. Краен пласман Трка околу Белгија
10. Национално хронометарско првенство
2015
1.   Национално друмско првенство
1.   Краен пласман Трка околу Катар
1. Етапа 3 (ITT)
1.   Краен пласман Тур де Валони
1. Етапа 1
2.   Светско првенство во екипен хронометар
2. Трка околу Фландрија
2. Омлоп Хет Ниувсблад
2. Трка околу Зеланд
2. Гент-Вевелгем
8. Европски игри - друмска трка
2016
1.   Светско првенство во екипен хронометар
1.   Краен пласман Енеко Тур
1. Дварс дор хет Хагеланд
1. Ле Самин
9. Светско друмско првенство
10. Краен пласман Трка околу Белгија
10. Трка околу Фландрија
2017
3. Трка околу Фландрија
4. Гент-Вевелгем
2018
1.   Светско првенство во екипен хронометар
1. Трка околу Фландрија
1. Е3 Харелбеке
1. Ле Самин
1. Етапа 1 (ТТТТ) Јадранско-јонска трка
2. Национално хронометарско првенство
2. Париз-Тур
3. Париз-Рубе
9. Дварс дор Вландерен
9. Краен пласман БинкБенк Тур

Велодромски уреди

2004
1.   Национален скреч првак
2005
Национални првенства
1.   Скреч
1.   Бодовна трка
2006
Национални првенства
1.   Поединечна потера
1.   Медисон (со Вим Струтинга)
2007
Национални првенства
1.   Скреч
1.   Медисон (со Вим Струтинга)
2011
2. Национални медисон првенства (со Јури Хавик)
2013
1. Шест дена Ротердам (со Илјо Кесе)
2014
1. Шест дена Ротердам (со Илјо Кесе)
1. Шест дена Амстердам (со Јури Хавик)
2015
1. Шест дена Ротердам (со Илјо Кесе)
2016
3. Шест дена Ротердам (со Јури Хавик)

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро
  Тур 136 152 СО 134 149 94 119
  Вуелта 142 95 127 СО 139 130

СО = се откажал; — = не учествувал

Распоред на резултатите на класиците уреди

Распоред на резултатите на монументите
Монумент 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Милано-Санремо 38 45 СО
Трка околу Фландрија 6 113 6 2 10 3 1
Париз-Рубе 5 3 1 15 СО СО 3
Лиеж-Бастоњ-Лиеж
Џиро ди Ломбардија
Класици 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Омлоп Хет Ниусблад 87 6 99 5 2 30 51 52
Курне-Брисел-Курне СО СО 56 54
Ле Самин 18 13 1 1
Страде Бјанке 55
Е3 Харелбеке 14 25 СО 2 14 13 19 1
Гент-Вевелгем СО 2 21 4 39
Дварс дор Вландерен 3 30 1 11 1 18 35 25 9
Схелдепрејс 125
Амстел Голд Рејс СО 28 СО
Бинше-Шиме-Бинше 42 38 54
Париз-Тур 91 3 10 30 3 2

СО = се откажа; — = не настапил

Наводи уреди

 1. „Direct Énergie“. Directvelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 14 јануари 2019.
 2. „Niki Terpstra dertiende in GP Samyn“ [Niki Terpstra thirteenth in GP Samyn]. RTV N-H (холандски). 4 март 2015. Архивирано од изворникот на 2015-04-09. Посетено на 4 април 2015.
 3. „Етапа 3: Турнус -> Сен Етјен 182 км“. cycling news.com. 9 јуни 2009. Архивирано од изворникот 2009-06-21. Посетено на 17 јуни 2009.
 4. Брехт Декалуве (21 март 2012). „Терпстра победи на Дварс дор Вландерен“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 18 декември 2012.
 5. „Ники Терпстра сам до триумф на велодромот во Рубе“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 13 април 2014. Архивирано од изворникот на 2016-05-25. Посетено на 11 септември 2014.
 6. „Терпстра ја одбрани титулата на Трката околу Катар“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 13 февруари 2015. Посетено на 30 март 2015.
 7. „Stannard sees off Quickstep to win incredible Omloop Het Nieuwsblad“. Cyclingnews.com. Future plc. 28 февруари 2015. Посетено на 30 март 2015.
 8. Најџел Вин (29 март 2015). „Лука Паолини го освои изданието за паметење на Гент-Вевелгем“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 29 март 2015.
 9. Најџел Вин (5 април 2015). „Александер Кристоф победи на Трката околу Фландрија“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. Посетено на 5 април 2015.
 10. Акселгард, Емил (28 јуни 2015). „Terpstra takes Dutch road race title in a bunch sprint“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 28 јуни 2015.
 11. http://www.cyclingweekly.com/news/racing/niki-terpstra-wins-eneco-tour-dramatic-final-stage-286449
 12. О’Ши, Садб (23 март 2018). „Terpstra wins E3 Harelbeke“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 23 март 2018.
 13. „Niki Terpstra wins 2018 Tour of Flanders“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 1 април 2018. Посетено на 1 април 2018.
 14. https://www.cyclingweekly/news/latest-news/niki-terpstra-leaves-rivals-behind-tour-of-flanders-win-375011%3Fsource%3Ddam[мртва врска]
 15. „Terpstra eerste Nederlandse winnaar sinds 1986“ [Terpstra first Dutch winner since 1986]. De Telegraaf (холандски). Telegraaf Media Groep. 1 април 2018. Архивирано од изворникот на 2018-04-02. Посетено на 1 април 2018.
 16. Робертшо, Хенри (8 април 2018). „Peter Sagan takes spectacular Paris-Roubaix victory after huge 54km attack“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Архивирано од изворникот на 8 април 2018. Посетено на 8 април 2018.
 17. „Mercato – Niki Terpstra intègre Direct Energie ! | Team Direct Energie Pro Cycling“. Team Direct Energie Pro Cycling (француски). 2018-08-16. Архивирано од изворникот на 2018-08-16. Посетено на 2018-08-17.

Надворешни врски уреди

Спортски позиции
Претходник
Кос Меренхут
Национален друмски првак
2010
Наследник
Пим Лигтхарт
Претходник
Пим Лигтхарт
Национален друмски првак
2012
Наследник
Џони Хогерланд
Претходник
Фабијан Канчелара
Победник на Париз-Рубе
2014
Наследник
Џон Дегенколб