Николас Мес

белгиски велосипедист

Николас Мес (холандски: Nikolas Maes; р. 9 април 1986 во Кортрејк) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2007-2020 за екипите Топспорт Вландерен-Меркатор, Етикс-Квик Степ и Лото-Судал.[2] Сега работи како спортски директор за неговата последна професионална екипа, Лото-Дстни.[3]

Николас Мес
Мес на Светскиот пристаништен класик 2013
Лични податоци
Цело имеНиколас Мес
ПрекарНајк
Роден9 април 1986(1986-04-09)(38 г.)
Кортрејк,  Белгија
Висина1,89 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Дстни
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улога
  • возач (пензиониран)
  • спортски директор
Вид на возачспринтер[1]
Аматерски клубови
2005–2006
2006
Беверен 2000
Чоколад Жак-Топспорт Вландерен (стажант)
Професионални клубови
2007–2009

2010–2016
2017-2020
Чоколад Жак-Топспорт Вландерен
Квик Степ
Лото-Судал
Менаџер на клубови
2021–Лото-Судал
Значајни победи
Етапни трки
Светски пристаништен класик (2013)

Кариера

уреди

Мес ја освоил првата професионална победа во неговата кариера на третата етапа на Вуелта а Бургос на 7 август 1009, додека возел за екипата Топспорт Вландерен-Меркатор.

На 9 септември 2009 било објавено дека ќе се приклучи на Тим РадиоШек за сезоната 2010.[4] Меѓутоа, неговото име не се нашло во составот објавен на 5 октомври 2009.[5] Подоцна потпишал со Квик Степ,[6] освојувајќи го пласманот за млад возач на Трката околу Катар во 2011 и генералниот и бодовниот пласман на Светскиот пристаништен класик 2013 во Холандија.

Достигнувања

уреди
2004
3. Национално јуниорско хронометарско првенство
2006
1. Сиркуи де Валони
3. Катекурс
3. Дрејвенкурс Оверејсе
5. Ла Кот Пикард
6. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
7. Краен пласман Трка околу Берлин
8. Трка околу Фландрија за млади
8. Шпаркасен Џиро Бохум
9. Ренингелст
2007
3. Дрејвенкурс Оверејсе
6. Вламсе Пејл
9. Ронде ван хет Груне Харт
2008
9. Краен пласман Трка околу Ирска
2009
1. Етапа 3 Вуелта а Бургос
2010
5. Дач Фуд Вали Класик
2011
1.   Пласман за млади возачи Трка околу Катар
10. Краен пласман Тур де Валони
2012
1. Етапа 2b (ТТТ) Тур де л’Ен
2013
1.   Краен пласман Светски пристаништен класик
1.   Бодовен пласман
6. Дварс дор Вландерен
7. Ватенфал Класик
8. Париз-Брисел
2014
4. Хале-Ингоигем
7. Краен пласман Тур де Пикарди
8. Курне-Брисел-Курне
2015
5. Трка околу Келн
9. Дварс дор Вландерен
10. Нокере Курсе
2016
4. Хале-Ингоигем
2018
6. Дварс дор хет Хагеланд

Наводи

уреди
  1. „Николас Мес“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. Архивирано од изворникот на 2014-08-01. Посетено на 31 август 2013.
  2. „Nikolas Maes (Lotto-Soudal) stopt: "Ik ben trots op mijn carrière" [Nikolas Maes (Lotto-Soudal) stops: "I am proud of my career"]. Sporza (холандски). Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie. 25 October 2020. Посетено на 25 October 2020.
  3. „Lotto Soudal“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 3 January 2021.
  4. "Maes to RadioShack in 2010", Cycling News, 9 септември 2009.
  5. „More names sneak out for Radio Shack Cycling“. Архивирано од изворникот на 2010-04-02. Посетено на 2014-01-06.
  6. „Стегманс и Терпстра повторно со Омега Парма-Квик Степ“. Cycling News. Future Publishing Limited. 22 август 2012. Архивирано од изворникот на 2012-10-25. Посетено на 9 јануари 2013.

Надворешни врски

уреди