ФК Караорман

македонски фудбалски клуб

ФК Караорманмакедонски фудбалски клуб од Струга. Клубот настапува во Третата фудбалска лига - Југозапад. Своите домашни натпревари ги игра на Стадионот Градска Плажа, кој има капацитет од 500 гледачи. Клупска боја е црвената.

ФК Караорман
Целосно имеФудбалски клуб Караорман Струга
ПрекариПаткари
Основан1923; пред 101 година (1923)
СтадионСтадион Градска Плажа
(Капацитет: 500)
Лига2. македонска лига
2022/2311ми
Домашни бои
Гостински бои

Историја уреди

ФК Караорман бил формиран во 1923 година, под името „Црн Дрим“, од напредната струшка младина. Меѓу еден од основачите на ФК Караорман бил и познатиот македонски сликар, Вангел Коџоман. По Втората светска војна, клубот го добил денешното име Караорман. Во својата историја, клубот една сезона има настапувано во Првата фудбалска лига. Потоа се натпреварувал во Втората фудбалска лига, освен мал период кога бил член на Третата фудбалска лига.

Поддржувачи уреди

Навивачката група на Караорман се нарекува „Паткари“.

Надворешни врски уреди