Чачакград во Западна Србија, во Моравичкиот Округ. Се простира на брегот на реката Западна Морава. Населението на градот иизнесува 73,331 жител.

Čačak
Чачак
Град
Чачак
Чачак
Грб на Čačak
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 43°53′N 20°21′E / 43.883° СГШ; 20.350° ИГД / 43.883; 20.350Координати: 43°53′N 20°21′E / 43.883° СГШ; 20.350° ИГД / 43.883; 20.350
ДРжаваСрбија
ОкругМоравички
Населени места58
Управа
 • ГрадоначалникВоислав Илиќ
Површина
 • Општина636 км2 (246 ми2)
Население (2011)
 • Град73.331
 • Општина115.337
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број32000
Повикувачки број+381 32
ТаблициČA
Мреж. местоcacak.org.rs