Вернер фон Браун

Вернер фон Браун (23 март 1912- 16 јуни 1977) бил германски, подоцна натурализиран американски, инженер.

Вернер фон Браун
Вернер фон Браун
Роден(а)23 март
Вижиск, Познањ, Германско Царство
денес Полска)
Починал(а)јуни 16, 1977(1977-06-16) (возр. 65)
Александрија, САД
Причина за смртРак на панкреасот
ПочивалиштеАлександрија, САД
НационалностГерманско, Американско
Алма матерТехнички универзитет во Берлин, ЕТХ Цирих
ЗанимањеРакетен инженер и дизајнер
СопружникМарија Луис фон Квистроп (1947-1977)
ДецаАјрис Карин фон Браун
Маргрит Сесил фон Браун
Питер Константин фон Браун
РодителиМагнус фон Браун (постариот) (1877–1972)
Еми фон Квистроп (1886–1959)

Роден е во Вижиск, Полска, тогаш во покраината Познањ (Позен) на Германското Царство. Уште од детството фасциниран од вселенските летови, фон Браун се зачленил во германското вселенско друштво VfR како адолесцент. По работата на ракетите „V2“ , фон Браун по Втората светска војна побегнал на запад и ја продолжи работата на американската вселенска програма. Ракетите на фон Браун беа употребувани во програмата Аполо и за лансирање на првите американски сателити.

Надворешни врскиУреди