< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1803 (MDCCCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1803 година од новата ера, 803. од вториот милениум, 3. од XIX век и четвртта од 1800-тите.

1803 во разни календари
Грегоријански календар1803
MDCCCIII
Француски републикански календар11–12
Ab urbe condita2556
Ерменски календар1252
ԹՎ ՌՄԾԲ
Асирски календар6553
Балиски календар1724–1725
Бенгалски календар1210
Берберски календар2753
Будистички календар2347
Бурмански календар1165
Византиски календар7311–7312
Кинески календар壬戌(вод. куче)
4499 или 4439
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
4500 или 4440
Коптски календар1519–1520
Етиопски календар1795–1796
Еврејски календар5563–5564
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1859–1860
 - Сачка ера1724–1725
 - Кали-југа4903–4904
Холоценски календар11803
Игбоански календар803–804
Ирански календар1181–1182
Исламски календар1217–1218
Јапонски календарКјова 2
(享和2年)
Јавански календар1729–1730
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4136
Мингуо-календар109 пред Р. Кина
民前109年
Нанакшахи335
Тајландски сончев календар2345–2346
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1929 или 1548 или 776
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1930 или 1549 или 777

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7311 и 7312 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6553 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5563 и 5564 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2556.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1803 година се протега во 4439 и 4440, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4499 и 4500 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2346. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1217 и 1218 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди