< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1806 (MDCCCVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1806 година од новата ера, 806. од вториот милениум, 6. од XIX век и седма од 1800-тите.

1806 во разни календари
Грегоријански календар1806
MDCCCVI
Ab urbe condita2559
Ерменски календар1255
ԹՎ ՌՄԾԵ
Асирски календар6556
Балиски календар1727–1728
Бенгалски календар1213
Берберски календар2756
Будистички календар2350
Бурмански календар1168
Византиски календар7314–7315
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4502 или 4442
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4503 или 4443
Коптски календар1522–1523
Етиопски календар1798–1799
Еврејски календар5566–5567
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1862–1863
 - Сачка ера1727–1728
 - Кали-југа4906–4907
Холоценски календар11806
Игбоански календар806–807
Ирански календар1184–1185
Исламски календар1220–1221
Јапонски календарБунка 3
(文化3年)
Јавански календар1732–1733
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4139
Мингуо-календар106 пред Р. Кина
民前106年
Нанакшахи338
Тајландски сончев календар2348–2349
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1932 или 1551 или 779
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1933 или 1552 или 780

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7314 и 7315 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6556 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5566 и 5567 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2559.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1806 година се протега во 4442 и 4443, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4502 и 4503 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2349. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1220 и 1221 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди