< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1820 (MDCCCXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1820 година од новата ера, 820. од вториот милениум, 20. од XIX век и прва од 1820-тите.

1820 во разни календари
Грегоријански календар1820
MDCCCXX
Ab urbe condita2573
Ерменски календар1269
ԹՎ ՌՄԿԹ
Асирски календар6570
Балиски календар1741–1742
Бенгалски календар1227
Берберски календар2770
Будистички календар2364
Бурмански календар1182
Византиски календар7328–7329
Кинески календар己卯(зем. зајак)
4516 или 4456
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
4517 или 4457
Коптски календар1536–1537
Етиопски календар1812–1813
Еврејски календар5580–5581
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1876–1877
 - Сачка ера1741–1742
 - Кали-југа4920–4921
Холоценски календар11820
Игбоански календар820–821
Ирански календар1198–1199
Исламски календар1235–1236
Јапонски календарБунсеј 3
(文政3年)
Јавански календар1747–1748
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4153
Мингуо-календар92 пред Р. Кина
民前92年
Нанакшахи352
Тајландски сончев календар2362–2363
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
1946 или 1565 или 793
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
1947 или 1566 или 794

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7328 и 7329 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6570 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5580 и 5581 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2573.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1820 година се протега во 4456 и 4457, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4516 и 4517 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2363. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1235 и 1236 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди