< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1827 (MDCCCXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1827 година од новата ера, 827. од вториот милениум, 27. од XIX век и осма од 1820-тите.

1827 во разни календари
Грегоријански календар1827
MDCCCXXVII
Ab urbe condita2580
Ерменски календар1276
ԹՎ ՌՄՀԶ
Асирски календар6577
Балиски календар1748–1749
Бенгалски календар1234
Берберски календар2777
Будистички календар2371
Бурмански календар1189
Византиски календар7335–7336
Кинески календар丙戌(огн. куче)
4523 или 4463
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
4524 или 4464
Коптски календар1543–1544
Етиопски календар1819–1820
Еврејски календар5587–5588
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1883–1884
 - Сачка ера1748–1749
 - Кали-југа4927–4928
Холоценски календар11827
Игбоански календар827–828
Ирански календар1205–1206
Исламски календар1242–1243
Јапонски календарБунсеј 10
(文政10年)
Јавански календар1754–1755
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4160
Мингуо-календар85 пред Р. Кина
民前85年
Нанакшахи359
Тајландски сончев календар2369–2370
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1953 или 1572 или 800
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1954 или 1573 или 801

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7335 и 7336 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6577 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5587 и 5588 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2580.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1827 година се протега во 4463 и 4464, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4523 и 4524 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2370. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1242 и 1243 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди