< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1812 (MDCCCXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1812 година од новата ера, 812. од вториот милениум, 12. од XIX век и трета од 1810-тите.

1812 во разни календари
Грегоријански календар1812
MDCCCXII
Ab urbe condita2565
Ерменски календар1261
ԹՎ ՌՄԿԱ
Асирски календар6562
Балиски календар1733–1734
Бенгалски календар1219
Берберски календар2762
Будистички календар2356
Бурмански календар1174
Византиски календар7320–7321
Кинески календар辛未(мет. коза)
4508 или 4448
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4509 или 4449
Коптски календар1528–1529
Етиопски календар1804–1805
Еврејски календар5572–5573
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1868–1869
 - Сачка ера1733–1734
 - Кали-југа4912–4913
Холоценски календар11812
Игбоански календар812–813
Ирански календар1190–1191
Исламски календар1226–1227
Јапонски календарБунка 9
(文化9年)
Јавански календар1738–1739
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4145
Мингуо-календар100 пред Р. Кина
民前100年
Нанакшахи344
Тајландски сончев календар2354–2355
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1938 или 1557 или 785
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1939 или 1558 или 786

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7320 и 7321 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6562 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5572 и 5573 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2565.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1812 година се протега во 4448 и 4449, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4508 и 4509 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2355. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1226 и 1227 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди