< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1840 (MDCCCXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1840 година од новата ера, 840. од вториот милениум, 40. од XIX век и прва од 1840-тите.

1840 во разни календари
Грегоријански календар1840
MDCCCXL
Ab urbe condita2593
Ерменски календар1289
ԹՎ ՌՄՁԹ
Асирски календар6590
Балиски календар1761–1762
Бенгалски календар1247
Берберски календар2790
Будистички календар2384
Бурмански календар1202
Византиски календар7348–7349
Кинески календар己亥(зем. свиња)
4536 или 4476
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
4537 или 4477
Коптски календар1556–1557
Етиопски календар1832–1833
Еврејски календар5600–5601
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1896–1897
 - Сачка ера1761–1762
 - Кали-југа4940–4941
Холоценски календар11840
Игбоански календар840–841
Ирански календар1218–1219
Исламски календар1255–1256
Јапонски календарТенпо 11
(天保11年)
Јавански календар1767–1768
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4173
Мингуо-календар72 пред Р. Кина
民前72年
Нанакшахи372
Тајландски сончев календар2382–2383
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1966 или 1585 или 813
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1967 или 1586 или 814

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7348 и 7349 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6590 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5600 и 5601 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2593.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1840 година се протега во 4476 и 4477, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4536 и 4537 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2383. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1255 и 1256 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди