< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1815 (MDCCCXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1815 година од новата ера, 815. од вториот милениум, 15. од XIX век и шеста од 1810-тите.

1815 во разни календари
Грегоријански календар1815
MDCCCXV
Ab urbe condita2568
Ерменски календар1264
ԹՎ ՌՄԿԴ
Асирски календар6565
Балиски календар1736–1737
Бенгалски календар1222
Берберски календар2765
Будистички календар2359
Бурмански календар1177
Византиски календар7323–7324
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4511 или 4451
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4512 или 4452
Коптски календар1531–1532
Етиопски календар1807–1808
Еврејски календар5575–5576
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1871–1872
 - Сачка ера1736–1737
 - Кали-југа4915–4916
Холоценски календар11815
Игбоански календар815–816
Ирански календар1193–1194
Исламски календар1230–1231
Јапонски календарБунка 12
(文化12年)
Јавански календар1741–1742
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4148
Мингуо-календар97 пред Р. Кина
民前97年
Нанакшахи347
Тајландски сончев календар2357–2358
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1941 или 1560 или 788
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1942 или 1561 или 789

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7323 и 7324 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6565 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5575 и 5576 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2568.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1815 година се протега во 4451 и 4452, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4511 и 4512 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2358. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1230 и 1231 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди