< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1810 (MDCCCX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1810 година од новата ера, 810. од вториот милениум, 10. од XIX век и прва од 1810-тите.

1810 во разни календари
Грегоријански календар1810
MDCCCX
Ab urbe condita2563
Ерменски календар1259
ԹՎ ՌՄԾԹ
Асирски календар6560
Балиски календар1731–1732
Бенгалски календар1217
Берберски календар2760
Будистички календар2354
Бурмански календар1172
Византиски календар7318–7319
Кинески календар己巳(зем. змија)
4506 или 4446
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
4507 или 4447
Коптски календар1526–1527
Етиопски календар1802–1803
Еврејски календар5570–5571
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1866–1867
 - Сачка ера1731–1732
 - Кали-југа4910–4911
Холоценски календар11810
Игбоански календар810–811
Ирански календар1188–1189
Исламски календар1224–1225
Јапонски календарБунка 7
(文化7年)
Јавански календар1736–1737
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4143
Мингуо-календар102 пред Р. Кина
民前102年
Нанакшахи342
Тајландски сончев календар2352–2353
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
1936 или 1555 или 783
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
1937 или 1556 или 784

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7318 и 7319 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6560 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5570 и 5571 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2563.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1810 година се протега во 4446 и 4447, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4506 и 4507 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2353. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1224 и 1225 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди