< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1848 (MDCCCXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1848 година од новата ера, 848. од вториот милениум, 48. од XIX век и деветта од 1840-тите.

1848 во разни календари
Грегоријански календар1848
MDCCCXLVIII
Ab urbe condita2601
Ерменски календар1297
ԹՎ ՌՄՂԷ
Асирски календар6598
Бахајски календар4–5
Балиски календар1769–1770
Бенгалски календар1255
Берберски календар2798
Будистички календар2392
Бурмански календар1210
Византиски календар7356–7357
Кинески календар丁未(огн. коза)
4544 или 4484
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4545 или 4485
Коптски календар1564–1565
Етиопски календар1840–1841
Еврејски календар5608–5609
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1904–1905
 - Сачка ера1769–1770
 - Кали-југа4948–4949
Холоценски календар11848
Игбоански календар848–849
Ирански календар1226–1227
Исламски календар1264–1265
Јапонски календарКока 5 / Каеј 1
(嘉永元年)
Јавански календар1775–1777
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4181
Мингуо-календар64 пред Р. Кина
民前64年
Нанакшахи380
Тајландски сончев календар2390–2391
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1974 или 1593 или 821
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1975 или 1594 или 822

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7356 и 7357 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6598 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5608 и 5609 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2601.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1848 година се протега во 4484 и 4485, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4544 и 4545 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2391. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1264 и 1265 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди