< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1829 (MDCCCXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1829 година од новата ера, 829. од вториот милениум, 29. од XIX век и последна од 1820-тите.

1829 во разни календари
Грегоријански календар1829
MDCCCXXIX
Ab urbe condita2582
Ерменски календар1278
ԹՎ ՌՄՀԸ
Асирски календар6579
Балиски календар1750–1751
Бенгалски календар1236
Берберски календар2779
Будистички календар2373
Бурмански календар1191
Византиски календар7337–7338
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
4525 или 4465
    — до —
己丑年 (зем. вол)
4526 или 4466
Коптски календар1545–1546
Етиопски календар1821–1822
Еврејски календар5589–5590
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1885–1886
 - Сачка ера1750–1751
 - Кали-југа4929–4930
Холоценски календар11829
Игбоански календар829–830
Ирански календар1207–1208
Исламски календар1244–1245
Јапонски календарБунсеј 12
(文政12年)
Јавански календар1756–1757
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4162
Мингуо-календар83 пред Р. Кина
民前83年
Нанакшахи361
Тајландски сончев календар2371–2372
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1955 или 1574 или 802
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1956 или 1575 или 803

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7337 и 7338 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6579 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5589 и 5590 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2582.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1829 година се протега во 4465 и 4466, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4525 и 4526 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2372. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1244 и 1245 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди