< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1866 (MDCCCLXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1866 година од новата ера, 866. од вториот милениум, 66. од XIX век и седма од 1860-тите.

1866 во разни календари
Грегоријански календар1866
MDCCCLXVI
Ab urbe condita2619
Ерменски календар1315
ԹՎ ՌՅԺԵ
Асирски календар6616
Бахајски календар22–23
Балиски календар1787–1788
Бенгалски календар1273
Берберски календар2816
Будистички календар2410
Бурмански календар1228
Византиски календар7374–7375
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4562 или 4502
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4563 или 4503
Коптски календар1582–1583
Етиопски календар1858–1859
Еврејски календар5626–5627
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1922–1923
 - Сачка ера1787–1788
 - Кали-југа4966–4967
Холоценски календар11866
Игбоански календар866–867
Ирански календар1244–1245
Исламски календар1282–1283
Јапонски календарКејо 2
(慶応2年)
Јавански календар1794–1795
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4199
Мингуо-календар46 пред Р. Кина
民前46年
Нанакшахи398
Тајландски сончев календар2408–2409
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1992 или 1611 или 839
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1993 или 1612 или 840

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7374 и 7375 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6616 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5626 и 5627 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2619.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1866 година се протега во 4502 и 4503, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4562 и 4563 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2409. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1282 и 1283 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди