< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1825 (MDCCCXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1825. година од новата ера, 825. од вториот милениум, 25. од 19 век и шеста од 1820-тите.

1825 г.  во други календари
Грегоријански календар 1825
MDCCCXXV
Ab urbe condita 2578
Асирски календар 6575
Бахајски календар -19–-18
Бенгалски календар 1232
Берберски календар 2775
Будистички календар 2369
Бурмански календар 1187
Византиски календар 7333–7334
Еврејски календар 5585–5586
Ерменски календар 1274
ԹՎ ՌՄՀԴ
Етиопски календар 1817-1818
Игбоански календар 825–826
Ирански календар 1203–1204
Исламски календар 1240–1241
Јапонски календар Бунсеи 8
(8年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 甲申年月日
(4461/4521)
— до —
乙酉年月日
(4462/4522)
Коптски календар 1541–1542
Корејски календар 4158
Календар Мингуо 87 пред РК
民前87年
Селевкидски календар 2136–2137
Тајландски сончев календар 2368
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1881–1882
 - Шака самват 1747–1748
 - Кали југа 4926–4927
Француски револуционерен календар XXXIIIXXXIV
33–34
Холоценски календар 11825
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7333 и 7334 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6575 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5585 и 5586 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2578.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1825. година се протега во 4461 и 4462, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4521 и 4522 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2368. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1240 и 1241 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди