< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1824 (MDCCCXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1824 година од новата ера, 824. од вториот милениум, 24. од XIX век и петта од 1820-тите.

1824 во разни календари
Грегоријански календар1824
MDCCCXXIV
Ab urbe condita2577
Ерменски календар1273
ԹՎ ՌՄՀԳ
Асирски календар6574
Балиски календар1745–1746
Бенгалски календар1231
Берберски календар2774
Будистички календар2368
Бурмански календар1186
Византиски календар7332–7333
Кинески календар癸未(вод. коза)
4520 или 4460
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
4521 или 4461
Коптски календар1540–1541
Етиопски календар1816–1817
Еврејски календар5584–5585
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1880–1881
 - Сачка ера1745–1746
 - Кали-југа4924–4925
Холоценски календар11824
Игбоански календар824–825
Ирански календар1202–1203
Исламски календар1239–1240
Јапонски календарБунсеј 7
(文政7年)
Јавански календар1751–1752
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4157
Мингуо-календар88 пред Р. Кина
民前88年
Нанакшахи356
Тајландски сончев календар2366–2367
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1950 или 1569 или 797
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1951 или 1570 или 798

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7332 и 7333 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6574 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5584 и 5585 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2577.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1824 година се протега во 4460 и 4461, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4520 и 4521 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2367. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1239 и 1240 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди