< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1865 (MDCCCLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1865 година од новата ера, 865. од вториот милениум, 65. од XIX век и шеста од 1860-тите.

1865 во разни календари
Грегоријански календар1865
MDCCCLXV
Ab urbe condita2618
Ерменски календар1314
ԹՎ ՌՅԺԴ
Асирски календар6615
Бахајски календар21–22
Балиски календар1786–1787
Бенгалски календар1272
Берберски календар2815
Будистички календар2409
Бурмански календар1227
Византиски календар7373–7374
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4561 или 4501
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4562 или 4502
Коптски календар1581–1582
Етиопски календар1857–1858
Еврејски календар5625–5626
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1921–1922
 - Сачка ера1786–1787
 - Кали-југа4965–4966
Холоценски календар11865
Игбоански календар865–866
Ирански календар1243–1244
Исламски календар1281–1282
Јапонски календарГенџи 2 / Кејо 1
(慶応元年)
Јавански календар1793–1794
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4198
Мингуо-календар47 пред Р. Кина
民前47年
Нанакшахи397
Тајландски сончев календар2407–2408
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1991 или 1610 или 838
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1992 или 1611 или 839

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7373 и 7374 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6615 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5625 и 5626 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2618.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1865 година се протега во 4501 и 4502, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4561 и 4562 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2408. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1281 и 1282 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди