< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1831 (MDCCCXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1831 година од новата ера, 831. од вториот милениум, 31. од XIX век и втора од 1830-тите.

1831 во разни календари
Грегоријански календар1831
MDCCCXXXI
Ab urbe condita2584
Ерменски календар1280
ԹՎ ՌՄՁ
Асирски календар6581
Балиски календар1752–1753
Бенгалски календар1238
Берберски календар2781
Будистички календар2375
Бурмански календар1193
Византиски календар7339–7340
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4527 или 4467
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4528 или 4468
Коптски календар1547–1548
Етиопски календар1823–1824
Еврејски календар5591–5592
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1887–1888
 - Сачка ера1752–1753
 - Кали-југа4931–4932
Холоценски календар11831
Игбоански календар831–832
Ирански календар1209–1210
Исламски календар1246–1247
Јапонски календарТенпо 2
(天保2年)
Јавански календар1758–1759
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4164
Мингуо-календар81 пред Р. Кина
民前81年
Нанакшахи363
Тајландски сончев календар2373–2374
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1957 или 1576 или 804
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1958 или 1577 или 805

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7339 и 7340 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6581 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5591 и 5592 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2584.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1831 година се протега во 4467 и 4468, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4527 и 4528 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2374. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1246 и 1247 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди