< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1852 (MDCCCLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1852 година од новата ера, 852. од вториот милениум, 52. од XIX век и трета од 1850-тите.

1852 во разни календари
Грегоријански календар1852
MDCCCLII
Ab urbe condita2605
Ерменски календар1301
ԹՎ ՌՅԱ
Асирски календар6602
Бахајски календар8–9
Балиски календар1773–1774
Бенгалски календар1259
Берберски календар2802
Будистички календар2396
Бурмански календар1214
Византиски календар7360–7361
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
4548 или 4488
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
4549 или 4489
Коптски календар1568–1569
Етиопски календар1844–1845
Еврејски календар5612–5613
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1908–1909
 - Сачка ера1773–1774
 - Кали-југа4952–4953
Холоценски календар11852
Игбоански календар852–853
Ирански календар1230–1231
Исламски календар1268–1269
Јапонски календарКаеј 5
(嘉永5年)
Јавански календар1780–1781
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4185
Мингуо-календар60 пред Р. Кина
民前60年
Нанакшахи384
Тајландски сончев календар2394–2395
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1978 или 1597 или 825
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1979 или 1598 или 826

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7360 и 7361 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6602 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5612 и 5613 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2605.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1852 година се протега во 4488 и 4489, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4548 и 4549 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2395. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1268 и 1269 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди