< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1813 (MDCCCXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1813 година од новата ера, 813. од вториот милениум, 13. од XIX век и четвртта од 1810-тите.

1813 во разни календари
Грегоријански календар1813
MDCCCXIII
Ab urbe condita2566
Ерменски календар1262
ԹՎ ՌՄԿԲ
Асирски календар6563
Балиски календар1734–1735
Бенгалски календар1220
Берберски календар2763
Будистички календар2357
Бурмански календар1175
Византиски календар7321–7322
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
4509 или 4449
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
4510 или 4450
Коптски календар1529–1530
Етиопски календар1805–1806
Еврејски календар5573–5574
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1869–1870
 - Сачка ера1734–1735
 - Кали-југа4913–4914
Холоценски календар11813
Игбоански календар813–814
Ирански календар1191–1192
Исламски календар1227–1229
Јапонски календарБунка 10
(文化10年)
Јавански календар1739–1740
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4146
Мингуо-календар99 пред Р. Кина
民前99年
Нанакшахи345
Тајландски сончев календар2355–2356
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1939 или 1558 или 786
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
1940 или 1559 или 787

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7321 и 7322 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6563 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5573 и 5574 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2566.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1813 година се протега во 4449 и 4450, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4509 и 4510 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2356. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1227 и 1229 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди