< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1805 (MDCCCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1805 година од новата ера, 805. од вториот милениум, 5. од XIX век и шеста од 1800-тите.

1805 во разни календари
Грегоријански календар1805
MDCCCV
Француски републикански календар13–14
Ab urbe condita2558
Ерменски календар1254
ԹՎ ՌՄԾԴ
Асирски календар6555
Балиски календар1726–1727
Бенгалски календар1212
Берберски календар2755
Будистички календар2349
Бурмански календар1167
Византиски календар7313–7314
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4501 или 4441
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4502 или 4442
Коптски календар1521–1522
Етиопски календар1797–1798
Еврејски календар5565–5566
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1861–1862
 - Сачка ера1726–1727
 - Кали-југа4905–4906
Холоценски календар11805
Игбоански календар805–806
Ирански календар1183–1184
Исламски календар1219–1220
Јапонски календарБунка 2
(文化2年)
Јавански календар1731–1732
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4138
Мингуо-календар107 пред Р. Кина
民前107年
Нанакшахи337
Тајландски сончев календар2347–2348
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1931 или 1550 или 778
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1932 или 1551 или 779

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7313 и 7314 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6555 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5565 и 5566 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2558.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1805 година се протега во 4441 и 4442, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4501 и 4502 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2348. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1219 и 1220 исламска година.

Настани уреди

Без датум уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди