< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1861 (MDCCCLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1861 година од новата ера, 861. од вториот милениум, 61. од XIX век и втора од 1860-тите.

1861 во разни календари
Грегоријански календар1861
MDCCCLXI
Ab urbe condita2614
Ерменски календар1310
ԹՎ ՌՅԺ
Асирски календар6611
Бахајски календар17–18
Балиски календар1782–1783
Бенгалски календар1268
Берберски календар2811
Будистички календар2405
Бурмански календар1223
Византиски календар7369–7370
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
4557 или 4497
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
4558 или 4498
Коптски календар1577–1578
Етиопски календар1853–1854
Еврејски календар5621–5622
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1917–1918
 - Сачка ера1782–1783
 - Кали-југа4961–4962
Холоценски календар11861
Игбоански календар861–862
Ирански календар1239–1240
Исламски календар1277–1278
Јапонски календарМанен 2 / Бункју 1
(文久元年)
Јавански календар1789–1790
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4194
Мингуо-календар51 пред Р. Кина
民前51年
Нанакшахи393
Тајландски сончев календар2403–2404
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1987 или 1606 или 834
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1988 или 1607 или 835

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7369 и 7370 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6611 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5621 и 5622 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2614.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1861 година се протега во 4497 и 4498, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4557 и 4558 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2404. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1277 и 1278 исламска година.

Настани уреди

јануари уреди

февруари уреди

март уреди

април уреди

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

септември уреди

октомври уреди

ноември уреди

декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди