Ернест Радерфорд (англиски: Ernest Rutherford, 1st Baron Rutherford of Nelson; 1871-1937) — новозеландско-британски физичар и хемичар. Роден е во Нов Зеланд и бил професор на факултетот во Монтреал потоа предавал во Манчестер, а во 1919 година станал директор на лабораторијата Кевендиш на Кембриџ. Во 1908 г. добил Нобелова награда за хемија бидејќи имал голема залуга во поучуваљето на радиоактивноста. Зрачењето го класифицирал на алфа-зраци, бета-зраци и гама-зраци. Во 1919 извел експерименти во кој го бомбардирал елеметот азот со алфа-честечките го извршил првиот премин на еден елемент во друг. Во таа реакција настанал кислород, и со тоа ја извел тоа е правата јадрена реакција.[1]

Лорд Радерфорд од Нелсон
Роден(а)30 август 1871(1871-08-30)
Брајтвотер, Тасман, Нов Зеланд
Починал(а)19 октомври 1937(1937-10-19) (возр. 66)
Кембриџ, Англија, Обединето Кралство
ЖивеалиштеНов Зеланд, Обединето Кралство
ДржавјанствоНовозеланѓанско, Обединето Кралство
НационалностБританец и Новозеланѓанец
ПолињаФизика и хемија
УстановиМекгилов универзитет
Манчестерски универзитет
Кембрички универзитет
ОбразованиеКантерберски универзитет
Кембрички универзитет
МенториАлександер Бикертон
Џ. Џ. Томсон
ДокторандиНазир Ахмед
Норман Александер
Едвард Виктор Апелтон
Роберт Вилијам Бојл
Џејмс Чедвик
Рафи Мухамед Чодри
Норман Федер
Александер Меколи
Сесил Пауел
Хенри Деволф Смит
Енест Волтон
Чарлс Вилијамс
Јулиј Борисович Харитон
Други значајни студентиЕдвард Андраде
Едвард Виктор Апелтон
Патрик Блекет
Нилс Бор
Бертрам Болтвуд
ХАриет Брукс
Едвард Булард
Џон Кокрофт
Чарлс Галтон Дарвин
Чарлс Друмонд Елис
Казимир Фајанс
Ханс Гајгер
Ото Хан
Даглас Хартри
Петар Капица
Даулат Синг Котари
Џорџ Лоренс
Ајвен Мекеј
Ернест Марсден
Марк Олифант
Томас Ројдс
Фредерик Соди
Познат поОткривање на алфа и бета зрачењето
Откривање на атомското јадро (Радерфордов модел)
Радерфордово расејување
Радерфордова позадинскорасејувачка спектроскопија
Откривање на протонот
Радерфорд (единица)
Го осмислил поимот 'вештачки распад'
Влијаел врзХенри Мозли
Ханс Гајгер
Алберт Бумонт Вуд
Поважни наградиРумфордов медал (1904)
Нобелова награда за хемија (1908)
Бернардов медал (1910)
Елиот Кресонов медал (1910)
Матеучиев медал (1913)
Коплиев медал (1922)
Френклинов медал (1924)
Албертов медал (1928)
Фарадеев медал (1930)
Вилхелм Екснеров медал (1936)
Потпис

Наводи уреди

  1. „Ernest Rutherford: British physicist“. Encyclopædia Britannica.