Ангелко Крстиќ (1 ноември 1871 во Лабуништа, Струшко6 мај 1952 во Лабуништа) — македонски поет, раскажувач, романописец и драмски автор.

Ангелко Крстиќ
Роден 1 ноември 1871(1871-11-01)
Лабуништа, Османлиско царство
Починал 6 мај 1952(1952-05-06) (возр. 80)
Лабуништа, Југославија
Занимање писател

Биографија уреди

 
Ангелко Крстиќ (втор од десно, седи) во Солун, 1918

Ја завршил Подготвителната учителска школа во Белград во 1889 година. Од 1890 година учителствувал во селата на планината Јабланица.

Првиот литературен прилог го објавил во „Цариградски весник“ под псевдонимот „Дримколец“ во 1904 година. За романот „Трајан“ во 1934 година ја добива наградата на Академијата на седумте уметности во Белград за најдобар српски роман. Во 1940-1941 година е директор на скопскиот дневен весник „Глас југа“.[1]

Ангелко Крстиќ пишувал на српски јазик.[2]

Книжевно творештво уреди

  • „Раскази“ (прва книга, Белград, 1932)
  • Трајан“ (роман, Скопје, 1932)[3]
  • „Заточеници“ (драма, 1937) - премиерно изведена во Скопското народно позориште на 12 септември 1937 година
  • „Раскази“ (втора книга, Белград, 1951)

Наводи уреди

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 131.
  2. vaseljenska.com/kultura/borac-za-slobodu-srba/
  3. Баштина, св. 20, Институт за српску културу – Приштина, Лепосавић 2006