< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1539 (MDXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1539 година од новата ера, 539. од вториот милениум, 39. од XVI век и последна од 1530-тите.

1539 во разни календари
Грегоријански календар1539
MDXXXIX
Ab urbe condita2292
Ерменски календар988
ԹՎ ՋՁԸ
Асирски календар6289
Балиски календар1460–1461
Бенгалски календар946
Берберски календар2489
Будистички календар2083
Бурмански календар901
Византиски календар7047–7048
Кинески календар戊戌(зем. куче)
4235 или 4175
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
4236 или 4176
Коптски календар1255–1256
Етиопски календар1531–1532
Еврејски календар5299–5300
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1595–1596
 - Сачка ера1460–1461
 - Кали-југа4639–4640
Холоценски календар11539
Игбоански календар539–540
Ирански календар917–918
Исламски календар945–946
Јапонски календарТенбун 8
(天文8年)
Јавански календар1457–1458
Јулијански календар1539
MDXXXIX
Корејски календар3872
Мингуо-календар373 пред Р. Кина
民前373年
Нанакшахи71
Тајландски сончев календар2081–2082
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1665 или 1284 или 512
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1666 или 1285 или 513

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7047 и 7048 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6289 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5299 и 5300 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2292.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1539 година се протега во 4175 и 4176, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4235 и 4236 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2082. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 945 и 946 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди