< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1560 (MDLX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1560 година од новата ера, 560. од вториот милениум, 60. од XVI век и прва од 1560-тите.

1560 во разни календари
Грегоријански календар1560
MDLX
Ab urbe condita2313
Ерменски календар1009
ԹՎ ՌԹ
Асирски календар6310
Балиски календар1481–1482
Бенгалски календар967
Берберски календар2510
Будистички календар2104
Бурмански календар922
Византиски календар7068–7069
Кинески календар己未(зем. коза)
4256 или 4196
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
4257 или 4197
Коптски календар1276–1277
Етиопски календар1552–1553
Еврејски календар5320–5321
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1616–1617
 - Сачка ера1481–1482
 - Кали-југа4660–4661
Холоценски календар11560
Игбоански календар560–561
Ирански календар938–939
Исламски календар967–968
Јапонски календарЕјроку 3
(永禄3年)
Јавански календар1479–1480
Јулијански календар1560
MDLX
Корејски календар3893
Мингуо-календар352 пред Р. Кина
民前352年
Нанакшахи92
Тајландски сончев календар2102–2103
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1686 или 1305 или 533
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1687 или 1306 или 534

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7068 и 7069 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6310 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5320 и 5321 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2313.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1560 година се протега во 4196 и 4197, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4256 и 4257 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2103. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 967 и 968 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди