< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1502 (MDII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1502 година од новата ера, 502. од вториот милениум, 2. од XVI век и трета од 1500-тите.

1502 во разни календари
Грегоријански календар1502
MDII
Ab urbe condita2255
Ерменски календар951
ԹՎ ՋԾԱ
Асирски календар6252
Балиски календар1423–1424
Бенгалски календар909
Берберски календар2452
Будистички календар2046
Бурмански календар864
Византиски календар7010–7011
Кинески календар辛酉(мет. петел)
4198 или 4138
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
4199 или 4139
Коптски календар1218–1219
Етиопски календар1494–1495
Еврејски календар5262–5263
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1558–1559
 - Сачка ера1423–1424
 - Кали-југа4602–4603
Холоценски календар11502
Игбоански календар502–503
Ирански календар880–881
Исламски календар907–908
Јапонски календарБунки 2
(文亀2年)
Јавански календар1419–1420
Јулијански календар1502
MDII
Корејски календар3835
Мингуо-календар410 пред Р. Кина
民前410年
Нанакшахи34
Тајландски сончев календар2044–2045
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1628 или 1247 или 475
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1629 или 1248 или 476

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7010 и 7011 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6252 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5262 и 5263 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2255.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1502 година се протега во 4138 и 4139, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4198 и 4199 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2045. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 907 и 908 исламска година.

Настани

уреди

јануари

уреди

февруари

уреди
  • На 12 февруари 1502 година Васко де Гама назначен од Протугалскиот крал како Адмирал на Индискиот океал со 20 бродови тргнал на своето второ патување кон Индија.

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди

декември

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди