Торуњ

град во Кујавско-поморското Војводство, Полска

Торуњ (полски: Toruń, германски: Thorn) — град во северна Полска, на реката Висла. Од 1999 г. претставува едно од двете на седишта на Кујавско-поморското Војводство. Има војводското собрание и извршни органи, на чие чело стои маршал. Градот воедно е седиште на сопствениот градски Торуњски Округ. Иако е главно седиште на област, тој има своја посебна администрација. Во 2019 г. населението броело 201.447 жители[2]

Торуњ
Toruń
Разни знаменитости на Торуњ
Разни знаменитости на Торуњ
Знаме на ТоруњГрб на Торуњ
Гесло: Durabo („Ќе истраам“)
Земја Полска
ВојводствоКујавско-Поморско
ОснованXIII век
Градски права1233
Управа
 • ГрадоначалникМихал Залески
Површина
 • Градска115,75 км2 (4,469 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006500000065 м
Население (31 јуни 2021)
 • Градско197,812 [1]
 • Метро305.000
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.87-100 to 87-120
Повик. бр.+48 56
Рег. табличкиCT
Мреж. местоtorun.pl

Историја уреди

Пред да стане седиште на денешното, бил главен град на поранешното Торуњско Војводство (1975-1998), а пред тоа на Поморското Војводство (1921-1939). Познат е првенствено како родно место на научникот Никола Коперник.

Торуњ е еден од најстарите и најубавите историски градови во Полска. Населен е уште од VIII век, а како град основан е од членови на Тевтонскиот ред во XIII век. Стариот дел на градот е заштитен како светско наследство на УНЕСКО од 1997 г.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Local Data Bank“. Statistics Poland. Посетено на 22 June 2020. Податоци за територијалната единица 0463000.
  2. „Wyniki badań bieżących - Baza Demografia - Główny Urząd Statystyczny“. demografia.stat.gov.pl (полски). Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 2020-07-4. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски уреди