< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1135 (MCXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1135 година од новата ера, 135. од вториот милениум, 35. од XII век и шеста од 1130-тите.

1135 во разни календари
Грегоријански календар1135
MCXXXV
Ab urbe condita1888
Ерменски календар584
ԹՎ ՇՁԴ
Асирски календар5885
Балиски календар1056–1057
Бенгалски календар542
Берберски календар2085
Будистички календар1679
Бурмански календар497
Византиски календар6643–6644
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3831 или 3771
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3832 или 3772
Коптски календар851–852
Етиопски календар1127–1128
Еврејски календар4895–4896
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1191–1192
 - Сачка ера1056–1057
 - Кали-југа4235–4236
Холоценски календар11135
Игбоански календар135–136
Ирански календар513–514
Исламски календар529–530
Јапонски календарЧошо 4 / Хоен 1
(保延元年)
Јавански календар1041–1042
Јулијански календар1135
MCXXXV
Корејски календар3468
Мингуо-календар777 пред Р. Кина
民前777年
Нанакшахи−333
Селевкидски календар1446/1447 г.г.
Тајландски сончев календар1677–1678
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1261 или 880 или 108
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1262 или 881 или 109

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6643 и 6644 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5885 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4895 и 4896 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1888.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1135 година се протега во 3771 и 3772, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3831 и 3832 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1678. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 529 и 530 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Напис за убиството на Ал-Мустаршид

Надворешни врски уреди