Теодор I Комнин Ласкарис (грчки: Θεόδωρος Α' Λάσκαρις, Theodōros I Laskaris; близу 1174/5 – 1221/август 1222) бил првиот никејски цар (владеел 1204–1221 или 1205–1222).

Теодор I Ласкарис
Θεόδωρος Α΄ Λάσκαρις
Никејски цар
(Византија во прогонство)
Портрет на Теодор I
од ракопис во 15 век
На престол1205–1222
ПретходникКонстантин Ласкарис
НаследникЈован III Дука Ватац
Роден(а)близу 1174
Цариград
Починал(а)1222
Жени
ДецаНиколас Ласкарис
Јован Ласкарис
Ирина Ласкарина
Марија Ласкарина,
Јудокија Ласкрина
Константин Ласкарис
ТаткоМануел Ласкарис
МајкаЈоана Карацајна

Семејство уреди

Теодор Ласкарис се родил во Ласкарис, благородничко, но не толку познато византиско семејство во Цариград. Тој бил син на Мануел Ласкарис (роден окулу 1140) и неговата жена Јоана Карацајна (родена окулу 1148). Тој имал четири постари браќа: Мануел Ласкарис (починал во 1256), Михаел Ласкарис (починал 1261/1271), Грегориј Ласкарис и Константин Ласкарис (починал на 19 март 1205), византиски цар (1204–1205). Исто така имал и двајца помали браќа: Алексиј Ласкарис, латински војвода против Прабугарите кои се бореле со Французите против Јован III Дука Ватац и бил заробен и ослепен, а исто и Исак Ласкарис.[1]

Вилијам Милер ја препознал жената на Марко I Санудо како сестра на Теодор, врз основа на италијански извори.[2] Сеедно, Михаил Димитри Стурѕа го негира ова тврдење во неговото дело (француски: Dictionnaire historique et Généalogique des grandes familles de Grèce, d'Albanie et de Constantinople) (1983), засновано врз молкот на византиските примарни извори.[3]

Владеење уреди

Во 1198/9, Теодор се оженил со Ана Ангелина, ќерка на византискиот цар Алексиј III Ангел и Ефросина Дукина Каматерина. Таа била вдовица од нејзиниот братучед, „севастократорот“ Исак Комнин.[4] Со овој брак тој станал зет со Евдокија Ангел.

Брак и деца уреди

Белешки уреди

  1. Marek, Miroslav. „The Laskaris family“. Genealogy.EU. Надворешна врска во |publisher= (help)
  2. Miller, The Latins in the Levant. A History of Frankish Greece (1204–1566) (1908), pp. 572f
  3. Profile of "Laskaraina" in "Medieval Lands" by Charles Cawley
  4. Alice Gardiner, The Lascarids of Nicaea: the Story of an Empire in Exile, 1912 (Amsterdam: Adolf M. Hakkert, 1964), p. 54

Наводи уреди

  • Jonathan Harris, Byzantium and the Crusades, Bloomsbury, 2nd ed., 2014. ISBN 978-1-78093-767-0
  • The New Cambridge Medieval History, Vol. V, Cambridge University Press, 1995. ISBN 0-521-36289-X, 9780521362894
  • The Oxford Dictionary of Byzantium, Oxford University Press, 1991.
  • A Dictionary of First Names, Oxford University Press
  • Dictionary of American Family Names, Oxford University Press
Attribution

Надворешни врски уреди

Теодор I Ласкарис
Ласкариска династија
Роден(а): непознато 1174 Починал(а): непознато 1222
Владејачки титули
Претходник
Константин Ласкарис
Никејски цар
1205–1222
Наследник
Јован III Дука Ватац