< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1174 (MCLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1174 година од новата ера, 174. од вториот милениум, 74. од XII век и петта од 1170-тите.

1174 во разни календари
Грегоријански календар1174
MCLXXIV
Ab urbe condita1927
Ерменски календар623
ԹՎ ՈԻԳ
Асирски календар5924
Балиски календар1095–1096
Бенгалски календар581
Берберски календар2124
Будистички календар1718
Бурмански календар536
Византиски календар6682–6683
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3870 или 3810
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3871 или 3811
Коптски календар890–891
Етиопски календар1166–1167
Еврејски календар4934–4935
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1230–1231
 - Сачка ера1095–1096
 - Кали-југа4274–4275
Холоценски календар11174
Игбоански календар174–175
Ирански календар552–553
Исламски календар569–570
Јапонски календарЏоан 4
(承安4年)
Јавански календар1081–1082
Јулијански календар1174
MCLXXIV
Корејски календар3507
Мингуо-календар738 пред Р. Кина
民前738年
Нанакшахи−294
Селевкидски календар1485/1486 г.г.
Тајландски сончев календар1716–1717
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1300 или 919 или 147
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1301 или 920 или 148

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6682 и 6683 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5924 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4934 и 4935 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1927.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1174 година се протега во 3810 и 3811, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3870 и 3871 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1717. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 569 и 570 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди