< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1163 (MCLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1163 година од новата ера, 163. од вториот милениум, 63. од XII век и четвртта од 1160-тите.

1163 во разни календари
Грегоријански календар1163
MCLXIII
Ab urbe condita1916
Ерменски календар612
ԹՎ ՈԺԲ
Асирски календар5913
Балиски календар1084–1085
Бенгалски календар570
Берберски календар2113
Будистички календар1707
Бурмански календар525
Византиски календар6671–6672
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3859 или 3799
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3860 или 3800
Коптски календар879–880
Етиопски календар1155–1156
Еврејски календар4923–4924
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1219–1220
 - Сачка ера1084–1085
 - Кали-југа4263–4264
Холоценски календар11163
Игбоански календар163–164
Ирански календар541–542
Исламски календар558–559
Јапонски календарОхо 3 / Чокан 1
(長寛元年)
Јавански календар1069–1070
Јулијански календар1163
MCLXIII
Корејски календар3496
Мингуо-календар749 пред Р. Кина
民前749年
Нанакшахи−305
Селевкидски календар1474/1475 г.г.
Тајландски сончев календар1705–1706
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1289 или 908 или 136
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1290 или 909 или 137

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6671 и 6672 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5913 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4923 и 4924 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1916.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1163 година се протега во 3799 и 3800, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3859 и 3860 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1706. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 558 и 559 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди