Каналски Острови (англиски: Channel Islands, нормандски: Îles d'la Manche, француски: Îles Anglo-Normandes или Îles de la Manche) — архипелаг од британски крунски поседи во каналот Ламанш, помеѓу Англија и Нормандија во Франција. Распоредени се во состав на две бејлифства (bailiwicks): Бејлифство Гернзи (Bailiwick of Guernsey) и Бејлифство Џерси (Bailiwick of Jersey). Се сметаат за остатоци од некогашното Војводство Нормандија и не му припаѓаат на самото Обединетото Кралство.[2] Имаат вкупно население од 158.000 жители. Главен град на Гернзи е Сент Питер Порт (16.488), а главен град на Џерси е Сент Хелиер (28.310). Островите зафаќаат вкупна површина од 194 км2.

Каналски Острови
Channel Islands  (англиски)
Îles Anglo-Normandes  (француски)
Îles d'la Manche  (јазик?)
Сателистска фотографија на Каналските Острови од 2018
Местоположба на Каналските Острови
Географија
МестоСеверозападна Европа
Координати49°26′N 2°19′W / 49.433° СГШ; 2.317° ЗГД / 49.433; -2.317
Соседни водни површиниЛаманш
Вкупно острови7 населени
Поголеми островиЏерси и Гернзи
Површина198 км2
Демографија
Население164,541[1] (2016)
Густина844,6 /km2 (21.875 /sq mi)
Дополнителни податоци
Часовен појас
 • Лето (ЛСВ)
Internet TLD = GG and JE


Карта на Каналските Острови

Бејлифствата се административно независни едно од друго уште од доцниот XIII век и речиси да немаат заеднички установи.

Географија уреди

Населени острови се Џерси, Гернзи, Олдерни, Сарк и Херм (главни); Жету, Бреку и Лиу (сите освен Џерси припаѓаат на Бејлифството Гернзи). Помали ненаселени острови се: Менкјер, Екреус, Дирује и Пјер де Лек во состав на Бејлифството Џерси) и Беру и Каскетс близу Олдерни. Поголемите острови завршуваат на „-и“, а помалите на „-у“, што е остаток од старонордискиот јазик.

Највисока точка на островите е врвот Платонс во Џерси, со 143 м надморска височина.

Знамиња уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Изгледи за светското население: Преработка за 2017 г.“. ESA.UN.org. Оддел за економски и социјални работи на ООН, Отсек за население. Посетено на 10 September 2017. (англиски)
  2. Каналски Острови - royal.gov.uk (англиски)

Надворешни врски уреди