Спенсер Трејси

Спенсер Трејси (5 април 190010 јуни 1967) е американски филмски актер-двократен оскаровец кој глуми во повеќе од 74 филмови од 1930 до 1967 година. Се смета за еден од најдобрите глумци во американската филмска историја. Во 1999 година, Американскиот Филмски Институт го прогласува Трејси за деветта најголема филмска ѕвезда на сите времиња. Номиниран е девет пати за оскар за најдобар глумец.

Спенсер Трејси
Spencer Tracy in Dr. Jekyll and Mr. Hyde trailer(2).jpg
Спенсер Трејси во Д-р Џекил и Г. Хајд.
Роден(а)Спенсер Бонавентура Трејси
ВисинаПредлошка:Infobox person/height
СопружникЛуис Тредвел (1923-1967)

Надворешни врскиУреди