Чарлс Рихтер (англиски: Charles Francis Richter, 26 април 1900 - 30 септември 1985) — американски сеизмолог и физичар, еден од пионерите на сеизмологијата и творец на скалата според која се мери јачината на земјотресотРихтеровата скала.

Чарлс Френсис Рихтер
Charles Francis Richter
Рихтер околу 1970 г.
Роден(а)26 април 1900(1900-04-26)
Оверпек, Охајо
Починал(а)30 септември 1985(1985-09-30) (возр. 85)
Пасадена, Калифорнија
Полињасеизмологија, физика
УстановиКалифорниски технолошки институт
ОбразованиеСтенфордски универзитет
Калифорниски технолошки институт
Познат поРихтерова скала

Живот и дело

уреди

Роден е во Оверпек, Охајо, во семејство на земјоделци. Во 1909 година, семејството се преселило од Охајо во повеќе просперитетен регион - во Калифорнија. Тука на училиште, младиот Чарлс ја открил неговата наклонетост за физика. И тоа не само на механиката или статика, туку и на атомската физика. Дипломирал на Универзитетот Стенфорд, а потоа и докторирал, во прилично рана возраст за научник. Роберт Миликан, добитник на Нобеловата награда, вели: во Чарлс видов тоа што во другите не сум видел - темелност, упорност, желба да се оди до крај, и многу важено - желба да се знае сè. Чарлс верувал дека комплетната слика на науката може да се долови само во написот на оригиналниот јазик. Тоа е причината зошто Чарлс, покрај неговиот роден англиски јазик, темелно научил седум јазици, меѓу кои и руски. Бено Гутенберг, директор на сеизмичката лабораторија каде работел Чарлс, заедно со него се обиделе да ги идентификуваат моделите на земјотресите, како и можноста да се влијае врз нив, обидувајќи се да ја ослабнат нивната моќ. Во 1935 година, тие создале хармоничен систем, кој е изграден на сведочењето на уреди, сеизмографи и фиксна потреси. системот станал основа за пресметување на силата на потресот. Скалата била именувана по Рихтер. Целиот свој живот тој неуморно се борел за побезбедно градење на објектите и за немилосрдно откажување на проектите од различни архитекти. Се разбира, не секогаш успевал да ги убеди архитекти, но неговата упорност помогнала да спаси повеќе од десетина животи за време на земјотреси.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди