< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1305 (MCCCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1305 година од новата ера, 305. од вториот милениум, 5. од XIV век и шеста од 1300-тите.

1305 во разни календари
Грегоријански календар1305
MCCCV
Ab urbe condita2058
Ерменски календар754
ԹՎ ՉԾԴ
Асирски календар6055
Балиски календар1226–1227
Бенгалски календар712
Берберски календар2255
Будистички календар1849
Бурмански календар667
Византиски календар6813–6814
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4001 или 3941
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4002 или 3942
Коптски календар1021–1022
Етиопски календар1297–1298
Еврејски календар5065–5066
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1361–1362
 - Сачка ера1226–1227
 - Кали-југа4405–4406
Холоценски календар11305
Игбоански календар305–306
Ирански календар683–684
Исламски календар704–705
Јапонски календарКаген 3
(嘉元3年)
Јавански календар1216–1217
Јулијански календар1305
MCCCV
Корејски календар3638
Мингуо-календар607 пред Р. Кина
民前607年
Нанакшахи−163
Тајландски сончев календар1847–1848
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1431 или 1050 или 278
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1432 или 1051 или 279

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6813 и 6814 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6055 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5065 и 5066 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2058.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1305 година се протега во 3941 и 3942, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4001 и 4002 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1848. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 704 и 705 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Портрет на Јован IV во ракопис од XV век

Надворешни врски уреди